Choroby, które wymagają dobrej współpracy diabetologów z okulistami FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Wśród ponad 3 mln osób cierpiących w Polsce na cukrzycę, aż u ok. 1,5 mln pacjentów rozwija się retinopatia cukrzycowa. Ta druga choroba jest o tyle niebezpieczna, że początkowo przebiega bez objawów. Dlatego niezbędna jest współpraca pomiędzy okulistami, diabetologami a lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej - przypominają specjaliści.

- Każdy pacjent, u którego lekarz pierwszego kontaktu stwierdzi cukrzycę, powinien zostać następnie skierowany do okulisty - mówił prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii. Zwraca uwagę, że choroba daje różne powikłania, dlatego współdziałanie różnych specjalistów jest kluczem to skutecznej terapii.

Na początku pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości 
Eksperci wskazują, że w opiece nad takimi pacjentami konieczna jest między innymi poprawa współpracy pomiędzy okulistami, diabetologami i lekarzami rodzinnymi.

Jak przypomina dr hab. Katarzyna Michalska-Małecka z Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, wśród ponad 3 mln osób cierpiących w Polsce na cukrzycę, aż u ok. 1,5 mln pacjentów rozwija się retinopatia cukrzycowa. Ta druga choroba jest o tyle niebezpieczna, że początkowo przebiega bez objawów. Dlatego niezbędna jest współpraca m.in. okulistów z diabetologami, tym bardziej, że wraz ze starzeniem się naszej populacji problemy te będą narastały.

Pacjent z cukrzycą i zmianami w siatkówce na początku nie odczuwa żadnych dolegliwości i zaburzeń widzenia. - Dlatego należy kłaść duży nacisk na coroczne badania okulistyczne po 40. roku życia. W trakcie badania dna oka okulista zauważy wszelkie niepokojące zmiany, m.in. nieprawidłowości w siatkówce.

- Zdarza się, że u osób od 20 lat chorujących na cukrzycę zmiany w siatkówce są niewielkie. To chorzy bardzo dobrze prowadzeni przez diabetologa, mający unormowaną glikemię i zapobiegający otyłości - tłumaczy doc. Michalska-Małecka.

Zaznacza, że interdyscyplinarna współpraca diabetologów z okulistami jest bardzo ważna: - Stanowi wręcz niezbędny warunek efektywnego leczenia chorych z retinopatią cukrzycową. Bez unormowania glikemii czy hemoglobiny glikowanej, a także współpracy pacjenta zarówno z diabetologiem, jak i okulistą nie osiągniemy sukcesu w terapii tej choroby - podkreśla specjalistka.

Aby zdążyć do okulisty
Dodaje: - Z tego samego powodu bardzo ważna rola w prowadzeniu tych pacjentów przypada lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. Podobnie zresztą jak w przypadku osób cierpiących na AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem).

- Lekarze POZ powinni m.in. uświadamiać swoim pacjentom, jak ważne jest wykonywanie badań okulistycznych, przekazywać im wydruk testu Amslera, który każdy pacjent bez trudu może sam wykonać - zaznacza okulistka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH