Choroby alergiczne: co czwarty Polak ma katar, choć nie jest przeziębiony... Rozkład odpowiedzi na pytanie dotyczące nieżytów nosa w badanych regionach. Poszczególne liczby oznaczają grupy wiekowe kolejno:

Dlaczego? Dlatego, że cierpi na nieżyt nosa. To nie zwykły katar, ale zmiany chorobowe spowodowane alergenami. Założyć można, że ponad 40 proc. Polaków ma (gdyby się im poddawali) dodatnie wyniki testów na powszechnie występujące alergeny.

Taki wniosek można wysnuć z badań przeprowadzonych pod kierownictwem prof. Bolesława Samolińskiego - pierwszych na taką skalę w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przygotowywano się do nich przez rok, a przez dwa lata (2006-2008) je przeprowadzano. Następnie przez kilka miesięcy analizowano. Program badawczy „Epidemiologia chorób alergicznych w Polsce” (ECAP) zrealizowany przez zespół Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, to unikat na skalę europejską; pierwszy tego rodzaju projekt urzeczywistniony w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Wyniki mamy z badań ankietowych przeprowadzonych u wylosowanych osób w wieku od 6 do 44 lat, wśród mieszkańców wsi i miast. Ankieterzy w sumie przebadali 22,5 tys. osób z dziewięciu regionów Polski. Jedna ankieta zawierała 400 pytań. W sumie zgromadziliśmy w systemie 1,5 mln danych. Ankietowanie przeprowadziliśmy bez użycia papieru, z zastosowaniem palmtopów i technik telekomunikacyjnych – podkreśla prof. Samoliński, szef Zakładu Profilaktyki.

Program nie sprowadzał się jedynie do klasycznego respondowania wybranej populacji. Co czwarty z „przepytanych” poddany został szczegółowym badaniom lekarskim.

Zdrowe powietrze, naturalne alergeny
Zasadniczo na wsi alergików jest prawie dwukrotnie mniej niż w mieście. To nie tylko za sprawą mało- lub nieskażonego związkami chemicznymi powietrza. Na wsi występuje znacznie mniej sztucznych alergenów. Z naturalnymi organizmy mieszkający na wsi, mniej lub bardziej, sobie radzą.

– Wydawałoby się, że Katowice wypadną w tych badaniach najgorzej. Huty, przemysł i tak dalej. Tymczasem odnotowaliśmy tu wskaźniki na poziomie średnim dla Polski. To skutki poprawy ekologicznej. W Śląskiem badaniom ankietowym poddano 2434 osoby i w ambulatoriach przebadano 418 osób – informuje współrealizująca ECAP prof. Barbara Rogala z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Wyniki badań są jednak alarmujące. Ponad 32 proc. śląskich respondentów zgłaszało objawy nieżytowe nosa, które wystąpiły w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na podstawie badań można stwierdzić, że prawie co piąty mieszkaniec Katowic – dokładnie 68 tys. – ma alergiczny nieżyt nosa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH