Choroba Alzheimera: boją się, ale chcą wiedzieć i badać się

Wyniki ankiety przeprowadzonej w Europie oraz Stanach Zjednoczonych wykazały, że jedna czwarta pytanych wskazała chorobę Alzheimera jako tę, przed którą czują największy strach.

Na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera 2011 przedstawiono wyniki międzynarodowego badania ankietowego, przeprowadzonego w pięciu krajach: USA, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Polsce.

Z ankiety opracowanej i przeanalizowanej przez Harvard School of Public Health wynika, że w czterech z pięciu przebadanych krajów choroba Alzheimera okazała się drugą po raku chorobą, której najbardziej obawiają się respondenci. Jedna czwarta dorosłych w czterech przebadanych krajach odpowiedziała, że choroba ta wywołuje w nich największy strach.

 Wyniki wskazują na to, że duża część społeczeństwa zetknęła się z chorobą Alzheimera. Większość ankietowanych z pięciu państw objętych badaniem przyznała, że zna lub znała kogoś dotkniętego tą chorobą. W Polsce styczność z chorobą zdeklarowało 54 proc. respondentów. Ponadto 3 na 10 respondentów ujawniło, że na Alzheimera cierpi lub cierpiał członek ich rodziny.

Ankieta pokazała również społeczne zainteresowanie, że dwie trzecie respondentów zadeklarowało, że poddałoby się badaniu mającemu na celu sprawdzenie, czy zachorują w przyszłości na Alzheimera, jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów.

Wykładowca polityki zdrowotnej oraz analizy politycznej z wydziału zdrowia publicznego na Uniwersytecie Harvarda podkreślił, że ważne jest informowanie pacjentów o istniejących rodzajach terapii oraz sposobach diagnozy choroby i wyjaśnienie, jakie oczekiwania są nierealne.

Więcej: www.siz.pap.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH