Chirurgia naczyniowa do raportu. Gdy jedni tną koszty, inni amputują Obniżenie finansowania odbije się na dostępie do leczenia - twierdzą eksperci. Fot. PTWP

Utworzenie centralnego rejestru operacji naczyniowych, umieszczenie chirurgii naczyniowej wśród priorytetów regionalnej polityki zdrowotnej, a także zapewnienie optymalnej liczby ośrodków chirurgii naczyniowej w województwach - to tylko niektóre zmiany w tej dziedzinie medycyny, jakich domagają się eksperci.

Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego i Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej dokonały analizy stanu opieki zdrowotnej w zakresie chirurgii naczyniowej. Efektem wspólnych prac jest raport "Chirurgia naczyniowa w Polsce (Zielona Księga)". Wskazano w nim na rozwiązania systemowe, które pozwoliłyby poprawić sytuację w tej dziedzinie medycyny.

Zgodnie z raportem, w kraju - wg stanu na 31.10.2015 r. - aktywnie wykonywało zawód 491 specjalistów chirurgii naczyniowej. Jednakże rozkład liczby lekarzy tej specjalności w poszczególnych województwach nie był równomierny.

Najwięcej specjalistów chirurgii naczyniowej pracowało w woj. mazowieckim (114), następnie w woj. śląskim (68), w dolnośląskim (53), natomiast najmniej - w świętokrzyskim (9) i woj. lubuskim (5).

Nierówny dostęp do świadczeń
W ramach kontraktów na 2015 r., NFZ zawarł w lecznictwie szpitalnym umowy na świadczenia w zakresie chirurgii naczyniowej o wartości 518 mln zł ze 104 świadczeniodawcami.

Jak podkreśla Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, ważnym wskaźnikiem oceniającym dostępność do świadczeń jest współczynnik per capita uzyskany przez podzielenie ogólnej wartości umów z zakresu chirurgii naczyniowej przez liczbę mieszkańców (ubezpieczonych) danego województwa.

Analiza danych uwidoczniła istotne rozbieżności regionalne. Najwięcej w przeliczeniu na 1 mieszkańca na świadczenia chirurgii naczyniowej przeznacza mazowiecki oddział NFZ (19,86 zł), natomiast najmniej warmińsko-mazurski oddział NFZ (6,40 zł).

Potwierdza to dr hab. Wacław Kuczmik z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Górnośląskiego Centrum Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii naczyń w woj. śląskim, past prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.

Jak wyjaśnia, w tej dziedzinie środki finansowe są bardzo nierównomiernie rozłożone. I tak np. w hospitalizacji woj. śląskie, które jest drugim regionem pod względem zaludnienia, w przeliczeniu na środki przeznaczone na jednego pacjenta, zajmuje bardzo odległe miejsce. Przy czym te różnice są bardzo istotne, bo w przeliczeniu na jednego pacjenta jest to ok. 7 zł. Natomiast w lecznictwie ambulatoryjnym woj. śląskie jest na pierwszym miejscu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH