Szpital Powiatowy Sp. z o.o. w Chełmży dołączył do grona 80 placówek w Polsce, które otrzymały tytuł "Szpital przyjazny dziecku".

Jak podaje Gazeta Pomorska, porodówka w Chełmży cieszy się coraz lepszą renomą. W 2003 roku urodziło się tutaj łącznie 303 dzieci, a w ubiegłym roku już 625.

Wiesław Szymański, emerytowany specjalista wojewódzki oraz konsultant do spraw położnictwa, podkreśla, że szpital zasłużył na odznaczenie, m.in. dlatego, że przez ostatnie trzy lata odnotowano tutaj zerową umieralność okołoporodową, co jest rzadko spotykane.

Tytuł „Szpital przyjazny dziecku” oznacza, że lecznica wypełnia międzynarodowe kryteria, które powinien realizować nowoczesny, a jednocześnie jest przyjazny szpital dla matek i dzieci.

Za sprawą UNICEF i WHO na świecie działa około 15 tys. placówek medycznych w 128 krajach odpowiadających bardzo wysokim normom. Porodówka z Chełmży dołączyła do grona 80 placówek w Polsce, które również mogą poszczycić się tym prestiżowym wyróżnieniem.

Jak zapewnia Elżbieta Chróścicka, przewodnicząca komisji oceny i reoceny Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, który jest agendą UNICEF I WHO, tytuł to gwarancja, że lecznica promuje karmienie piersią do minimum szóstego miesiąca życia.

– Przyznanie tytułu to potwierdzenie spełnienie przez szpital szeregu wymogów. To zmiany organizacyjne powodujące, że dziecko przebywa z matką w szpitalu praktycznie ciągle. Wyznacznikiem tych wymogów jest dziesięć kroków do udanego karmienia piersią – mówi Gazecie Pomorskiej Chróścicka.

O korzyściach z karmienia piersią kobiety informowane są już w okresie ciąży. Zachęca ich do tego specjalnie przeszkolony personel, a matki mają możliwość przebywania z dzieckiem w jednym pokoju, co sprzyja podjęciu karmienia.

Na razie zarząd szpitala wprowadził głównie zmiany organizacyjne i edukacyjne. Wkrótce poprawią się warunki lokalowe lecznicy.

– Do końca 2010 r. ma być oddany nowy budynek szpitala. Do nowoczesnych wnętrz przeniesie się właśnie oddział położniczy, ale i pediatryczny oraz przychodnie specjalistyczne. Kobiety i dzieci będą miały jeszcze lepsze warunki – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dominika Załęcka, dyrektor ds administracyjnych chełmżyńskiej lecznicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH