Chełm: miasto sfinansuje badania w kierunku WZW C

W Chełmie ruszy finansowany przez Urząd Miasta program bezpłatnych badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Samorządowy Program Profilaktyczny został zaplanowany na lata 2014-2016. W tym czasie przebadanych zostanie 1,5 tys. osób.

Wspomniane badanie nie jest w Polsce refundowane, dlatego program stanowi szansę, aby bezpłatnie i bez kolejki przebadać się w kierunku wirusa HCV. Może on być przyczyną m.in. marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Jak przekonują eksperci, działania te będą miały bezpośredni wpływ na poprawę sytuacji epidemiologicznej w regionie.

Udział w programie powinny szczególnie rozważyć osoby, które były wielokrotnie hospitalizowane, przeszły różnego rodzaju zabiegi medyczne, jak gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia, usunięcie zęba czy znamienia; przyjmowały drogą dożylną lub donosową narkotyki; miały przetaczaną krew, bądź produkty krwiopochodne przed 1992 r. lub stwierdzono u nich nieprawidłowy poziom aminotransferaz.

Według Polskiej Grupy Ekspertów HCV, kontakt z wirusem HCV mogło mieć w Polsce nawet 730 tys. osób. Wśród nich 230 tys. osób jest aktywnie zakażonych i wymaga leczenia. Niestety, większość nie jest świadoma swojej choroby, ponieważ przez wiele lat nie daje ona żadnych objawów. Bardzo często zakażenia HCV wykrywane są przypadkowo lub po zbyt długim czasie od zakażenia, w momencie rozpoznania następstw przewlekłego zapalenia z postępującą dysfunkcją lub niewydolnością narządu. Co gorsza, osoby nieświadome tego zakażają inne.

Eskeprci w dziedzinie chorób zakaźnych są zgodni: tylko szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych mogą zahamować epidemię. Prawdopodobny jest scenariusz, że w ciągu najbliższych 20 lat dojdzie do ujawnienia dużej liczby chorych z późnymi następstwami WZW typu C. Mogą one wystąpić nawet u około 150 tys. przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH