Chcesz oddać narządy po śmierci? - to pytanie pada dziś na ulicach polskich miast Od października 2015 r. trwa akcja rozpowszechniająca wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej ''Zgoda na życie''. Fot. Materiały prasowe

Chcesz oddać narządy po śmierci? - kilkadziesiąt napisów o tej treści pojawiło się na chodnikach polskich miast. W ten oryginalny sposób Ministerstwo Zdrowia i Urzędy Miejskie zachęcają mieszkańców do refleksji na temat transplantologii. 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

"Zgoda na życie" to trwająca od października ubiegłego roku kampania Ministerstwa Zdrowia, której głównym celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej.

W związku z przypadającym 26 października Światowym Dniem Donacji i Transplantacji w promocję idei włączyły się Kielce, Lublin, Katowice, Białystok oraz Zielona Góra. W kilkudziesięciu lokalizacjach w każdym z miast pojawiły się napisy skłaniające mieszkańców do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów.

W wielu regionach Polski nadal bardzo potrzebne są inicjatywy uświadamiające w temacie transplantologii - spośród zaangażowanych w akcję miast wojewódzkich, jedynie na obszarze Katowic i województwa śląskiego liczba pobrań narządów od zmarłych dawców jest stosunkowo wysoka.

Wskaźnik liczby dawców na 1 mln wyniósł tam w 2015 r. 16,0 podczas gdy w województwie pomorskim, wykazującym największą aktywność w tym zakresie - 21,7. W pozostałych województwach liczba ta jest przeciętna (13,0 w woj. lubuskim), mała (8,5 w woj. Świętokrzyskim) lub bardzo mała (7,5 w woj. podlaskim i 7,1 w woj. lubelskim).

 - W Polsce problemem nie jest niechęć do oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, ale brak rozmowy na ten temat z bliskimi – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Dodał też, że polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. Natomiast w wielu przypadkach rodzina, nie znając woli zmarłej osoby, odnosi błędne wrażenie, że to na niej spoczywa ciężar tej decyzji o pobraniu narządów. Dlatego wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych chcemy edukować mieszkańców. Przypadający 26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji jest ku temu doskonałą okazją.

Nie jest to pierwsza inicjatywa organizowana w ramach kampanii "Zgoda na życie", w którą zaangażowały się urzędy miast wojewódzkich. Na początku tego roku, w ramach lokalnej odsłony kampanii Ministerstwa, zachęcały one mieszkańców do wypełniania i noszenia w portfelu oświadczeń woli. Deklarację można wypełnić również elektronicznie pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl.

Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Dzięki funkcji geolokalizacji przeglądarek użytkowników, aplikacja w atrakcyjny wizualnie sposób prezentuje na tzw. mapie cieplnej, skąd pochodzą osoby wyrażające "Zgodę na życie".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH