Chcą zmian w systemie rehabilitacji zawodowej niepełnosprawnych

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych chce, by na nowo przeanalizować zasady naliczania wpłat obowiązkowych na PFRON.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) uważa, iż system rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce musi się zmienić, jest zbyt zbiurokratyzowany. Od lat zgłasza postulaty dotyczące reformy sytemu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Według jej przedstawicieli podstawą powinno być jego maksymalne uproszczenie, więcej środków z budżetu państwa i wsparcie dla zakładów pracy chronionej (zpch).

- Od dobrej współpracy pomiędzy osobą niepełnosprawną i jej pracodawcą zależy, czy proces rehabilitacji zawodowej będzie przebiegał prawidłowo, z korzyścią dla obu stron. Jednocześnie reforma nie może opierać się na likwidacji tego, co dobre i już sprawdzone - mówił na czwartkowej konferencji prezes zarządu POPON Jan Zając.

Dodał, że pracodawcy widzą korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych, bo jeszcze pięć lat temu firm, gdzie pracują niepełnosprawni było około 15 tysięcy; dziś - blisko 24 tysiące. Liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych utrzymuje się na tym samym poziomie i wynosi około 240 tys. osób.

W opinii POPON zmiany powinny dotyczyć źródeł finansowania systemu - większego wsparcia z budżetu państwa na działania podejmowane przez PFRON oraz przeanalizowania zasady naliczania wpłat obowiązkowych na PFRON w związku z coraz silniejszym na rynku trendem zawierania umów cywilnoprawnych. POPON wyjaśnia, że w ten sposób firmy, które nie mają wymaganego prawem wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych unikają obowiązkowych wpłat na PFRON.

Organizacja postuluje też reformę orzecznictwa o niepełnosprawności, by było bardziej przejrzyste i zapewniło stabilizację pracy oraz wsparcie dla chronionego rynku pracy.

POPON uważa, że zmiany powinny objąć również warsztaty terapii zajęciowej. Obecnie - co wykazała niedawna kontrola NIK - nie przygotowują one niepełnosprawnych do podjęcia pracy; pracodawcy chcieliby, by WTZ-y miały instrumenty zachęcające do większej niż dotychczas aktywności w tym zakresie. POPON za istotną uważa rolę trenera pracy, który wspierałby osoby z niepełnosprawnością w poszukiwaniu i utrzymaniu zatrudnienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH