Poprosiła nas Fundacja

16 kwietnia 2008 roku Minister Zdrowia, Ewa Kopacz, uznała wprowadzony przez NFZ zakaz stosowania nowoczesnych terapii w leczeniu raka za niezgodny z prawem i zagrażający życiu i zdrowiu pacjentów. Pani Minister zapewniała w publicznych wystąpieniach, że to nie urzędnicy NFZ, a lekarze powinni decydować o sposobie leczenia chorych.

Mimo zapewnień i obietnic w mediach sytuacja chorych nie zmieniła się: wycofanie zarządzenia było ruchem pozorowanym. Większość pacjentów nadal nie ma dostępu do leków. NFZ nie zastosował się do decyzji Minister Zdrowia i nadal de facto odmawia finansowania chemioterapii niestandardowej, tym razem nie w formie oficjalnego generalnego zakazu, ale w formie faktycznej odmowy finansowania terapii poszczególnych pacjentów.

Chorzy nadal wierzą, że słowo Ministra Zdrowia ma znaczenie. Jednak poruszający przykład dzieci chorych na hemofilię – które pomimo składanych publicznie obietnic, nie rozpoczną leczenia programami terapeutycznymi w obiecanym przez Ministerstwo terminie – pokazuje, że pacjenci muszą głośno mówić o swoich problemach. Tym bardziej, że pacjenci onkologiczni nie mają czasu na czekanie!

Pacjenci chcą powrotu terapii, do których mieli dostęp przed wprowadzeniem fatalnego zarządzenia Prezesa NFZ. Z informacji uzyskiwanych od lekarzy i pacjentów wynika, iż w szczególności w województwie śląskim i zachodniopomorskim odmawia się finansowania nowoczesnej terapii antynowotworowej, co w wielu przypadkach oznacza, że chorzy są pozbawieni jakiegokolwiek skutecznego leczenia.

Tymczasem, za leczenie pacjentów nowoczesnymi lekami w ramach terapii niestandardowej NFZ płaci te same pieniądze, co za standardową chemioterapię. Wykluczenie leków nowoczesnych nie wiąże się z żadnymi oszczędnościami dla NFZ. Różnicę w kosztach leków pokrywał szpital lub pacjent sam finansował leczenie.

Dzięki mediom i ich zaangażowaniu osiągnięto połowiczny sukces – opinia publiczna dowiedziała się o dramacie chorych na raka, ale też dzięki zapewnieniom Ministerstwa uwierzyła że sprawa jest ,,załatwiona".

Tymczasem możliwość stosowania w chemioterapii najbardziej nowoczesnych leków zmniejszyła się drastycznie. Jest to krok wstecz w rozwoju polskiej onkologii.

Kilka tysięcy pacjentów leczonych kilkunastoma lekami niestandardowymi nie otrzymuje ich na czas lub w ogóle ich nie otrzymuje, mimo zaleceń lekarza prowadzącego.

Fundacja ,,Gwiazda Nadziei" wspierająca osoby chorujące na raka wątroby chce wierzyć, że cofnięcie zarządzenia Prezesa NFZ nie było jedynie zabiegiem medialnym.

Dzięki licznym przykładom pozytywnych zmian zdrowotnych po stosowaniu terapii niestandardowej i opiniom środowiska lekarskiego, w tym czołowych polskich onkologów, jesteśmy przekonani, że należy walczyć o finansowanie ze środków publicznych tego typu leczenia.

Z poważaniem:
Barbara Pepke (prezes Fundacji)
Wiesław Czub  (wiceprezes Fundacji)


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH