Cel numer jeden leczenia udarów: ograniczenie ryzyka niepełnosprawności Dr Aldona Warsz-Wianecka; FOT. PTWP

Jeśli od początku pojawiania się objawów minie 6 godzin, to tracimy szanse na nowoczesne leczenie ostrej fazy udaru i pozostaje nam podawanie leków przeciwpłytkowych - mówi dr n. med. Aldona Warsz-Wianecka z Oddziału Neurologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Rynek Zdrowia: - Zabiegi trombektomii wykonuje się w Polsce w trzech ośrodkach. Można powiedzieć, że tylko w trzech. Dlaczego?
Dr Aldona Warsz-Wianecka: - Przeprowadzenie trombektomii jest dla szpitala "wyzwaniem organizacyjnym", ponieważ jest zabiegiem wysoce interdyscyplinarnym. Potrzebny jest więc odpowiedni zespół, w skład którego wchodzi nie tylko neurolog z dużym doświadczeniem w dziedzinie chorób naczyniowych, ale także radiolog interwencyjny, a także operator, którym w warunkach naszego szpitala jest chirurg naczyniowy.

W skład całego zespołu wchodzi również specjalista z zakresu neurochirurgii, który może interweniować w przypadku powikłań.

Po drugie, w szpitalu muszą być zapewnione warunki, aby taki zespół był w stanie zebrać się w możliwie najkrótszym czasie.

- Na czym, oczywiście w pewnym uproszczeniu, polega zabieg trombektomii?
- Najpierw powiedzmy o przyczynie udaru, czyli o naczyniu, które zostało w sposób nagły zamknięte przez blaszkę miażdżycową niesioną z prądem krwi z serca, aorty lub innych źródeł zatorowości. W takiej sytuacji zachodzi konieczność udrożnienia tego naczynia, czyli usunięcia blaszki.

Służą do tego różne procedury. Jedynym uznanym standardem leczenia ostrej fazy udaru mózgu jest tromboliza dożylna, czyli dożylne podanie leku, który rozpuszcza materiał zamykający światło naczynia

Jeśli to leczenie się powiedzie, stan pacjenta istotnie się poprawia. Pozostaje jednak pytanie: co robić, jeśli takiego efektu terapeutycznego nie uzyskamy stosując trombolizę? Otóż istnieje wówczas możliwość dokładnego ustalenia, gdzie leży przyczyna tego stanu rzeczy, a następnie podjęcia próby wprowadzenia cewnika do wnętrza naczynia i wyciągnięcia treści powodującej niedrożność, czyli właśnie przeprowadzenia trombektomii.

- Czy można określić procentowo, jaka grupa pacjentów z niedrożnością naczyń może mieć wskazania do przeprowadzenia trombektomii?
- Obawiam się, że - z kilku przyczyn - nie da się sprecyzować odsetka takich pacjentów. Po pierwsze dlatego, że bardzo dużo, a nierzadko wręcz wszystko, zależy od tego, kiedy pacjent przyjechał do szpitala.

Jeśli od początku pojawiania się objawów minie 6 godzin, to tracimy szanse na nowoczesne leczenie ostrej fazy udaru i pozostaje nam podawanie leków przeciwpłytkowych, które bywają w określonych przypadkach skuteczne, jednak szanse pacjenta m.in. na powrót do zadowalającej sprawności są już znacząco mniejsze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH