Caritas Polska i NCK apelują o oddawanie krwi

Caritas Polska oraz Narodowe Centrum Krwi apelują o oddawanie krwi. Stacje krwiodawstwa przypominają, że latem jest ona szczególnie potrzebna - w tym okresie zdarza się wiele wypadków, a krwi często brakuje, ponieważ dawcy wyjeżdżają na urlopy.

Caritas Polska - które wspólnie z NCK prowadzi kampanię "Podaruj kroplę miłości" - wystosowało apel zachęcający do honorowego oddawania krwi, przypominając, że w sezonie urlopowym szpitale częściej niż zwykle zmagają się z jej niedoborem.

Lista punktów, w których można oddać krew, znajduje się na stronie www.nck.gov.pl. Pełny harmonogram zbiórek krwi prowadzonych w mobilnych punktach poboru znajduje się na stronach regionalnych stacji krwiodawstwa.

Krew potrzebna jest głównie osobom, które straciły własną w wyniku wypadku lub zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii.

Krew lub jej składniki może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca powyżej 50 kg. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne: licząc z badaniami trwa około 1 godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu; przed oddaniem krwi pobierana jest próbka, badany jest poziom hemoglobiny. Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tys. kcal. - osiem tabliczek czekolady.

Jedynie 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często stacje krwiodawstwa borykają się z niedoborami w tych grupach.

Jak wynika z danych NCK, najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.). Znacznie rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH