CSIOZ: system e-Krew nie jest skomplikowany i może być ukończony w 2019 r. CSIOZ: system e-Krew może być ukończony w 2019 r. Fot. Archiwum

System e-Krew nie jest bardzo skomplikowanym narzędziem informatycznym - ocenia w rozmowie z PAP dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Węgrzyniak. Zapewnia, że jeśli projekt otrzyma dofinansowanie, CSIOZ zrealizuje go w założonym terminie - do 2019 r.

Uchwalona w środę (13 kwietnia) wieczorem nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi zakłada, że jednostki organizacyjne publicznej służby krwi będą przekazywały dane do systemu teleinformatycznego e-Krew. Obecnie centra krwiodawstwa przekazują do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii tylko informacje o skreśleniu danej osoby z rejestru dawców, jej dane oraz datę skreślenia. Nie jest jednak możliwe przekazywanie danych wszystkich dawców i odpowiednie monitorowanie drogi krwi.

Węgrzyniak przyznaje, że systemy informatyczne w jednostkach publicznej służby krwi funkcjonują już od wielu lat, jednak nie są one ze sobą skomunikowane, co uniemożliwia przekazywanie danych między nimi. - Istnieje co prawda Krajowy Rejestr Dawców Krwi, ale nie jest on traktowany jako rejestr referencyjny i jego funkcjonowanie pozostawia wiele do życzenia. Sam system sprawia bardzo dużo problemów technicznych i konstrukcyjnych - dodaje dyrektor.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie, projekt e-Krew CSIOZ przygotowuje i zrealizuje w partnerstwie z Narodowym Centrum Krwi, Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Jak wyjaśnia dyrektor CSIOZ, w ramach projektu e-Krew planowane jest połączenie systemów działających w centrach krwiodawstwa w sposób umożliwiający wzajemne udostępnianie niektórych informacji o dawcach, by np. nie było konieczności powtarzania badań w przypadku dyskwalifikacji danej osoby jako potencjalnego dawcy.

- Obecnie jeśli ktoś jest zdyskwalifikowany w jednym centrum krwiodawstwa, ale zgłosi się do kolejnego, to kolejny raz wykonywane są badania i dwa razy ponosi się na nie wydatki. Dzięki systemowi e-Krew i projektowanej wymianie informacji taka informacja o dyskwalifikacji już w tym drugim centrum krwiodawstwa będzie - tłumaczy.

Dyrektor ocenia, że system e-Krew nie jest bardzo skomplikowanym narzędziem informatycznym, które wymagałoby wieloletnich prac. - Koncepcja systemu e-Krew ma już co najmniej rok, ale ostatnio projekt ten trochę wyewoluował. Dokonaliśmy urealnienia jego zakresu i dość mocno obcięliśmy budżet. W tej chwili ten projekt sprowadziliśmy do takiego systemu, który będzie bardzo przydatny dla centrów krwiodawstwa, resortu zdrowia oraz dawców i biorców krwi - mówi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH