CBOS: w Polsce tylko 46 proc. osób ma prawidłową wagę

Zaprezentowane w poniedziałek (15 września) badanie CBOS wykazało, że połowa Polaków (51 proc.) waży za dużo. Co trzeci Polak ma nadwagę (34 proc.), a co piąty (17 proc.) - jest otyły. Nieco mniej niż połowa badanych (46 proc.) ma prawidłową wagę, a tylko nieliczni (3 proc.) - niedowagę.

Centrum Badania Opinii Społecznej pytało uczestników badania o ich masę ciała i wzrost. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi obliczano wskaźnik masy ciała (BMI) danej osoby. Badania bazują na wartościach deklarowanych przez uczestników badania.

Nadwagę lub otyłość ma 61 proc. Polaków i 42 proc. Polek. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób starszych: prawie 3 na 4 osoby po 65. roku życia ważą zbyt dużo - wynika z sondażu CBOS. Dane te właściwie nie zmieniły się od roku 2010 r., kiedy również wykonywano podobne badania.

Jak wynika z analiz, nadwaga zależna jest przede wszystkim od wieku i płci ankietowanych. Zbyt dużo waży 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet. Badania pokazują też, że odsetek osób otyłych rośnie z wiekiem. O ile wśród osób w wieku 18-24 zbyt dużo waży tylko co szósty badany (16 proc.), to w grupie 35-44 nadwagą lub otyłością cechuje się już połowa osób (50 proc.), a u osób po 65. roku życia zbyt dużo ważą już trzy na każde cztery osoby (72 proc.).

CBOS zauważa, że mężczyźni problem z nadwagą zaczynają mieć wcześniej niż kobiety. Wśród mężczyzn już w grupie wiekowej 25-34 lata nadwaga zaczyna przeważać nad wagą prawidłową i tendencja ta pogłębia się wraz z wiekiem, natomiast u kobiet nadwaga zaczyna dominować dopiero po 55 roku życia.

Osoby z nadwagą lub otyłością częściej niż inne osoby odpowiadały, że odżywiają się niezdrowo, że nie dbają o własne zdrowie i że nie są zadowolone ze swojego wyglądu zewnętrznego. Częściej też określały stan swojego zdrowia, jako średni lub zły. Ponadto można zauważyć, że nadwaga stosunkowo rzadko idzie w parze z regularnym uprawianiem sportu i zadowoleniem z własnego wyglądu zewnętrznego.

Prawie połowa Polaków (49 proc.) uważa, że je tyle, ile chce, a kolejne 49 proc. osób deklaruje, że stara się kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Jedynie 2 proc. osób zaznacza, że jest na diecie odchudzającej. Stosowanie diety jest przy tym tak samo powszechne wśród osób ważących zbyt dużo, jak i osób z wagą w normie.

"Ponad dwie piąte ankietowanych mających nadwagę lub otyłość nie ogranicza się w jedzeniu, je tyle, ile chce, jednocześnie spora grupa niemających problemów z nadwagą (również ponad dwie piąte) stara się kontrolować ilość spożywanego jedzenia" - podaje CBOS.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH