CBOS: spada poparcie zapłodnienia in vitro

W ostatnim roku o 4 procent spadło w Polsce poparcie dla metody in vitro - wynika z ogłoszonych wyników badań CBOS.

Jednak – jak wykazują badania – większość osób wierzących świadomie popiera tę metodę, pomimo iż zna nauczanie Kościoła katolickiego na ten temat. W czerwcowym badaniu akceptację zabiegów in vitro w przypadku małżeństw wyraziło 73 proc. badanych, o 4 punkty procentowe mniej niż w ubiegłym roku. Badanie przeprowadzono między 10 a 16 czerwca br., na grupie niemal tysiąca osób.

Jeśli chodzi o możliwości korzystania z metody zapłodnienia pozaustrojowego przez pary małżeńskie w sytuacji kiedy nie mogą mieć dzieci, w ubiegłym roku zdecydowane poparcie dla takiej metody wyrażało 53 proc., a w bieżącym 44 proc. Wzrosło jednak umiarkowane poparcie: w 2009 r. wyrażało je 24 proc., a w 2010 – 29 proc. Zdecydowanie nie – mówi 9 proc. (7 proc. w 2009 r.), a raczej nie – 9 proc. (10 proc. w 2009 r.).

Akceptację metody in vitro dla par żyjących w konkubinacie jest mniejsza. Akceptuje je ponad połowa ankietowanych (58 proc.), a co trzeci badany (32 proc.) wyraża sprzeciw. Zdecydowanie tak – mówi 27 proc. (29 proc. w 2009 r.), a raczej tak – 31 proc. ( 24 proc. w 2009 r.). Zdecydowanie nie – mówi 13 proc (16 w 2009 r.), a raczej nie – 19 proc. (23 w 2009 r.).

Stosunkowo najmniej ankietowanych (43 proc.) byłoby skłonnych zgodzić się na to, aby z zabiegów zapłodnienia in vitro korzystały samotne kobiety pragnące mieć potomstwo. Zdecydowanie tak – mówi tylko 16 proc. badanych (17 w 2009 r.), a raczej tak – 27 proc. (22 w 2009 r.). Zdecydowany sprzeciw deklaruje 19 proc. (25 w 2009 r.) a umiarkowany sprzeciw wyraża 25 proc. (26 w 2009 r.).

Czynnikiem wpływającym na stopień akceptacji przeprowadzania zabiegów zapłodnienia in vitro jest stosunek do wiary i nauczania Kościoła katolickiego. Zdecydowana większość dorosłych Polaków (84 proc.) – jak wykazały badania – zna stanowisko Kościoła katolickiego w kwestii zapłodnienia in vitro. Tylko bardzo nieliczni uważają, że kościół akceptuje tę technikę (1 proc.) lub że nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej sprawie (4 proc.).

W grupie osób wierzących i stosujących się do wskazań Kościoła wyraźnie przeważa poparcie dla wykorzystywania tej metody w przypadku małżeństw borykających się z problemem bezpłodności. Okazuje się zatem, że – mimo deklarowanej wierności nauczaniu Kościoła – stanowisko tych osób w kwestii zapłodnienia in vitro jest z tym nauczaniem wyraźnie sprzeczne. Paradoks polega na tym, że 59 proc. osób wierzących i deklarujących ,,stosowanie się do wskazań Kościoła" opowiada się za in vitro dla małżeństw nie mogących mieć dzieci, a 27 proc. jest temu przeciwna.

Im mniejsze zaangażowanie w praktyki religijne, tym większa jest akceptacja stosowania zapłodnienia in vitro. Spośród tych katolików, co praktykują kilka razy w tygodniu 51 proc. deklaruje poparcie dla in vitro w przypadku małżeństw, a 40 proc. jest temu przeciwna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH