CBOS: najwięcej niezadowolonych z opieki zdrowotnej w Łódzkiem i Lubuskiem

We wszystkich województwach poziom niezadowolenia z opieki zdrowotnej jest porównywalny, jednak najgorzej jest w Łódzkiem i Lubuskiem. Najsłabszą stroną państwowej opieki zdrowotnej jest dostęp do lekarzy specjalistów i diagnostyki - wynika z badania CBOS.

Jak wynika z sondażu, niezadowolenie z opieki zdrowotnej deklaruje prawie cztery piąte ankietowanych (78 proc.).

Według ośrodka można jednak zauważyć, że niezadowolenie w mniejszym stopniu wyrażają mieszkańcy województw: podkarpackiego (69 proc.), opolskiego (70 proc.), świętokrzyskiego (73 proc.), zachodniopomorskiego (73 proc.) i małopolskiego (74 proc.). Najwyższy poziom niezadowolenia jest z kolei wśród respondentów z województw lubuskiego i łódzkiego (po 85 proc.), podlaskiego i pomorskiego (po 83 proc.).

Badanie pokazało, że w ocenie społecznej najsłabszą stroną państwowej opieki zdrowotnej jest dostępność usług lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych - zarówno jeśli chodzi o czas oczekiwania, lokalizację zakładów świadczących takie usługi, jak i o dogodną godzinę wizyty, np. po pracy czy szkole.

Wśród ogółu badanych dobre zdanie o dostępności usług lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych ma tylko 13 proc. badanych, czego rezultatem jest dość niska ocena tego obszaru działalności służby zdrowia (przeciętna ocena na skali od -1 do +1 wynosi -0,39).

W żadnym regionie kraju CBOS nie odnotował dodatniego bilansu opinii na temat dostępności usług specjalistów i diagnostów. Nieco częściej dostrzegają ją mieszkańcy województw: podkarpackiego (26 proc. opinii pozytywnych; przeciętna ocena na skali od -1 do +1 wynosi -0,22) i lubelskiego (16 proc.; -0,29), a najrzadziej - lubuskiego (8 proc.; -0,53), kujawsko-pomorskiego (9 proc.; -0,49) i łódzkiego (12 proc.; -0,48).

Według CBOS relatywnie niewielkie regionalne zróżnicowanie opinii o systemie opieki zdrowotnej może brać się w pewnym stopniu stąd, iż w żadnym z województw kondycja państwowej służby zdrowia - mierzona liczbą osób przypadających na jednego lekarza i diagnostę laboratoryjnego, liczbą porad udzielanych przeciętnie przez jednego lekarza oraz liczbą mieszkańców w przeliczeniu na jedną placówkę ambulatoryjnej opieki zdrowotnej - nie może być uznana za jednoznacznie lepszą niż w pozostałych.

Badania "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 lutego oraz 8-14 marca 2012 roku na reprezentatywnych losowych próbach dorosłych mieszkańców Polski (N=2014).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH