Bytom: blisko 40 dzieci zoperowano w łonie matki

Już blisko 40 dzieci zostało zoperowanych w Polsce w łonie matki. Jedyny w kraju ośrodek przeprowadzający obecnie takie operacje to Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu.

Wskazaniem do operowania dziecka w łonie matki jest rozszczep kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową. W ocenie bytomskich specjalistów, przeprowadzone dotychczas operacje spełniają swój cel, zmniejszając znacząco ryzyko wodogłowia dzieci i konieczność implantowania do główki dziecka zaraz po urodzeniu układu zastawkowego. O pierwszych wynikach badań poinformowali Polską Agencję Prasową.

– Układ zastawkowy trzeba było implantować tylko u 29 proc. dzieci operowanych u nas w łonie matki. W przypadku dzieci leczonych tradycyjnie, po urodzeniu, to ponad 80 proc. – powiedziała neonatolog dr Gabriela Ziomek.

Jak tłumaczy neonatolog, dzięki operacjom u tych dzieci rzadziej występuje aktywne wodogłowie, a także wydłuża się czas, kiedy implantacja zastawki jest konieczna. Żadne z operowanych w łonie dzieci nie miało wykonanej zastawki w okresie noworodkowym, w pierwszych 28 dniach życia. Najwcześniej zastawka była zakładana w 30 dniu życia, najpóźniej w 172 dniu. Przy leczeniu tradycyjnym, czyli chirurgicznym, jest to nieraz konieczne w pierwszych 10 dobach życia dziecka, nieraz do 48 godziny życia, co zwiększa ryzyko powikłań u noworodka – dodała.

Operacje są w Bytomiu wykonywane między 22 a 27 tygodniem ciąży, najwięcej przeprowadzono między 24 a 26 tygodniem ciąży. Aby zabieg był możliwy, matka musi być zdrowa, trzeba też wykluczyć inne ciężkie wady płodu.

– Niestety, wiele kobiet, które mogłyby przejść te operacje, nie trafia do nas, lub trafia zbyt późno. Brakuje świadomości wśród lekarzy i pacjentek. Tymczasem są one szansą na lepsze życie dzieci – mówi prof. Anita Olejek, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jak poinformowała, w Polsce rodzi się rocznie ok. 700 dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową na różnej wysokości kręgosłupa.

Prof. Anita Olejek podkreśliła, że obecne wyniki polskich badań – choć na mniejszej liczbie dzieci – są nawet bardziej obiecujące, niż amerykańskie. W Stanach Zjednoczonych zastawki trzeba wszczepiać blisko połowie operowanych w łonie dzieci. Wyniki amerykańskiego badania pod nazwą Moms Trial zostały opublikowane w New England Journal od Medicine w tym miesiącu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH