Bydgoszcz: transplantolog prof. Włodarczyk uhonorowany Unitas Durat Benefis prof. Zbigniewa Włodarczyka w Filharmonii Pomorskiej z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Fot. Tymon Markowski/Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Twórca bydgoskiej transplantologii prof. Zbigniew Włodarczyk został odznaczony najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W piątek (3 listopada) w Filharmonii Pomorskiej odbył się benefis tego wybitnego lekarza i humanisty

Jak informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, autor kilkudziesięciu prac naukowych, urodził się w Poznaniu, jest absolwentem Poznańskiej Akademii Medycznej.

Początkowo specjalizował się w chirurgii gastroenterologicznej, odbył staż w tym kierunku w Klinice Uniwersyteckiej w Wiedniu i współtworzył pracownię endoskopii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Poznaniu.

Pod koniec lat 80. pracował jako chirurg w Royal Free Hospital w Londynie i uzyskał członkostwo brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Chirurgów. Po powrocie do kraju, w połowie lat 90., uruchomił w Poznaniu program transplantacji nerek, a w 1999 roku podjął się stworzenia podobnego programu w Bydgoszczy.

Kierowana przez niego bydgoska Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej jest jedynym w regionie i jednym 21 ośrodków w kraju zajmujących się przeszczepami nerek. Pierwszej tego typu operacji dokonano w Bydgoszczy w 2000 roku, od tego czasu miało tu miejsce ponad tysiąc podobnych zabiegów. Obecnie bydgoski ośrodek dokonuje też przeszczepów wątroby u dzieci i dorosłych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH