Bydgoszcz: są wakacje, brakuje krwi

Wakacje, urlopy i ekstremalne upały drastycznie zmniejszyły liczbę krwiodawców. RCKiK walczy o każdą jednostkę krwi, szpitale dostosowują zabiegi do zapasu krwi lub przekładają je.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy zabezpiecza w krew 38 szpitali, w tym dwa z oddziałami kardiochirurgii. Codzienne zapotrzebowanie lecznic to 250 jednostek krwi. Żeby nie jej nie zabrakło, codziennie do centrum krwiodawstwa powinno się zgłosić co najmniej 250 osób. W okresie wakacyjnym zgłasza się połowa z tego.

– Studenci i uczniowie mają wakacje, sporo ludzi wyjechało na urlopy, ale swoje zrobiły też upały. Przy tak wysokich temperaturach wiele osób w ogóle unika wychodzenia z domu, a co dopiero oddawania krwi. Krwiodawca musi się legitymować dobrym samopoczuciem. Oddawanie krwi musi być dla niego bezpieczne – podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl  Elżbieta Hulek, kierownik działu preparatyki i ekspedycji w bydgoskiej stacji krwiodawstwa.

Codziennie z RCKiK w Bydgoszczy wyjeżdżają dwa ambulanse do poboru krwi.

– Często ambulans wyjeżdża nawet dwa razy dziennie. Jednak w skwarny dzień ze spodziewanych 30 osób przychodzi zaledwie ośmiu. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się nadrobić starty, jeśli zgodnie z prognozami temperatury spadną – mówi Hulek.

Zastrzyk krwi ma też przynieść akcja krwiodawcza zorganizowana przez bydgoski RCKiK wraz z Telewizją Polską, która odbędzie się 24 lipca w g. 8-14.

Dr Wojciech Pawliszak, zastępca kierownika Katedry i Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przyznaje, że placówka dotkliwie odczuwa wakacyjne braki krwi.

–  Abstrahując od pilnych przypadków, plan operacji jest dostosowywany do tego, jaka krew jest aktualnie dostępna. Najbardziej brakuje grup minusowych. Pacjenci z grupą 0 Rh- muszą czekać, aż będziemy zabezpieczeni w tę grupę krwi – mówi dr Pawliszak.

Zapotrzebowanie na jednostki krwi zależy od rozległości operacji. Np. w przypadku operacji wymiany aorty potrzeba ich ponad 10, do operacji wieńcowych ok. 6. Dodatkowo okres wakacyjny to więcej wypadków komunikacyjnych, a upały wpływają na pogorszenie się stanu zdrowia osób z chorobami serca i układu krążenia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH