Bydgoszcz: nowatorska operacja neurochirurgiczna

Nowatorską operację mózgu 19-letniej pacjentki cierpiącą na patologiczną otyłość przeprowadzono w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy.

Do mózgu wszczepiono dwie elektrody połączone podskórnie ze stymulatorem pod obojczykiem. Niewielki prąd ze stymulatora ma blokować patologiczne pobudzenie ośrodka głodu.

Operację, która trwała około 3,5 godziny w Klinice Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego przeprowadził prof. Marek Harat wraz mjr. dr. Marcinem Rudasiem. Zgodę na zabieg, będący eksperymentem medycznym, wyraziła Komisja Bioetyki Wojskowej przy Wojskowej Izbie Lekarskiej. Według prof. Harata dotychczas przeprowadzono tylko kilka takich operacji w USA, a w Europie - jest to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek.

Pacjentką jest maturzystka z Wielkopolski. W 2004 r. w bydgoskim szpitalu wojskowym przeszła operację z powodu łagodnego guza mózgu - czaszkogardlaka. Od tego czasu cierpi na zaburzenia, objawiające się brakiem kontroli nad przyjmowaniem pokarmów.

Efektem była postępująca otyłość. Kobieta waży 151 kg przy wzroście 169 cm. Chora cierpi na liczne powikłania związane z otyłością m.in. insulinoodporność, koślawość kolan, zaburzenia emocjonalne.

Prof. Harat zaznaczył, że dotychczas leczenie pacjentów z olbrzymią otyłością leczono poprzez operacje bariatryczne, polegające na zmniejszeniu przewodu pokarmowego, które było trochę okaleczające i w najcięższych przypadkach kończyło się niepowodzeniem. Wielu pacjentów po 10 latach wracało do starych przyzwyczajeń pokarmowych.

- To leczenie nie miało być ukierunkowane na przewód pokarmowy, bo nie w przewodzie pokarmowym tkwi choroba, nie przewód pokarmowy jest chory, tylko przedmiotem leczenia był mózg pacjenta - powiedział prof. Harat.

Zaznaczył, że istnieje wiele koncepcji, które wskazują, że najcięższe przypadki otyłości są związane z zaburzeniami funkcjonowania mózgu, z zaburzeniami funkcjonowania ośrodków zlokalizowanych w podwzgórzu.

- Ośrodek głodu znajduje się w podwzgórzu bocznym, a ośrodek sytości - w brzuszno-przyśrodkowej części podwzgórza. Gra pomiędzy tymi dwoma ośrodkami odpowiada za chęć przyjmowania pokarmu bądź uczucie sytości. W najcięższych przypadkach dochodzi do zaburzenia tej wydawałoby się prostej osi zależności - objaśnił neurochirurg.

Jak tłumaczył, w czasie operacji pacjentce wszczepiono dwie elektrody.

- Badanie tomografem komputerowym, znajdującym się na sali operacyjnej, potwierdziło prawidłowe ułożenie elektrod. Ostatnim etapem było wszycie pacjentce w okolicy podobojczykowej lewej stymulatora i połączenie go przewodami ze elektrodami - opisał przebieg operacji mjr dr Rudaś.

Prof. Harat zaznaczył, że nie od razu przyjdą efekty operacji, będzie to proces. Pacjentka będzie przebywać w szpitalu przez około tydzień, w tym czasie zostanie wyregulowany stymulator. Później będzie musiała zjawiać się w szpitalu co miesiąc na kontrole, a także badania psychologiczne testami neuropsychologicznymi.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH