Bydgoszcz: bezdomni pacjenci problemem szpitali

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy oraz 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej miały podzielić się opieką nad bezdomnymi, ponieważ Wielospecjalistyczny Szpital Miejski SP ZOZ im. dr E. Warmińskiego w Bydgoszczy, który ma obowiązek zapewnić opiekę medyczną tym osobom, nie jest w stanie pomóc wszystkim.

W szpitalu miejskim nie ma oddziałów urazowych, m.in. ortopedii i neurochirurgii.

Jak wyjaśnia Zbigniew Sobociński, wiceprzewodniczący Rady Miasta i dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2., pod koniec września spotkał się z przedstawicielami pomocy społecznej, wydziału zarządzania kryzysowego, pogotowia i szpitali, które mają oddziały ratunkowe. Chodziło o to, aby lecznica wojskowa i obie uniwersyteckie podzieliły się dyżurami. Każda z nich przez dziesięć dni w miesiącu, miałaby zapewniać opiekę bezdomnym, którym ze względu na brak oddziałów urazowych, nie może pomóc szpital miejski.

Jednak, jak informuje Gazeta Wyborcza, płk dr Krzysztof Kasprzak, komendant szpitala wojskowego nie zgodził się na takie rozwiązanie. W efekcie skończyło się na tym, że w systemie dyżurowym pracują oba szpitale uniwersyteckie. Wojskowy odmówił.

Komendant odmówił uczestniczenia w dyżurach, ale bezdomnych nie odsyła, co potwierdza pogotowie.

- Jak pacjent trafia do nas, to udzielamy mu pomocy, bo taki mamy obowiązek. Jednak wpisywanie nas do jakiegoś nieformalnego grafiku dyżurowego bez mojej wiedzy jest skandaliczne. Jesteśmy szpitalem resortowym i nie podlegamy gminie - odpowiada komendant na łamach GW.

Jego zdaniem miasto po prostu nie ma pomysłu, jak zapewnić kompleksową opiekę bezdomnych.

 

Więcej: http://bydgoszcz.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH