Szpital Miejski jest kolejną lecznicą, która przystąpiła do programu "Szpital bez bólu". Jego wprowadzenie oznacza, że pacjenci są pod szczególną opieką anestezjologa i nie cierpią niepotrzebnego bólu po operacjach.

Otrzymanie certyfikatu nie jest łatwe. Szpital musi m.in. co najmniej cztery razy na dobę prowadzić monitoring natężenia bólu u wszystkich operowanych pacjentów, chorzy powinni być informowani o możliwościach i metodach łagodzenia bólu jeszcze przed zabiegiem. Placówka musi prowadzić dokumentację dotyczącą pomiarów bólu i zastosowanego postępowania, zgodnego z zaleceniami i rekomendacjami uśmierzania bólu oraz monitorować i zgłaszać działania niepożądane zastosowanego leczenia.

Musi też dysponować przeszkolonym personelem medycznym (anestezjologów, lekarzy różnych specjalności zabiegowych oraz pielęgniarek) z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Wszystko zgodnie z wytycznymi, dotyczącymi leczenia ostrego bólu pooperacyjnego, opracowanymi przed kilkoma laty przez grupę ekspertów pod przewodnictwem prof. Ewy Mayzner-Zawadzkiej, prof. Jerzego Wordliczka i prof. Jana Dobrogowskiego.  

Krzysztof Tadrzak – dyrektor Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy wyjaśnia, że placówki placówka zdecydowała się na udział w programie, ponieważ pacjent, który nie odczuwa bólu, szybciej wraca do zdrowia i rzadziej występują u niego powikłania pooperacyjne, co jest jednoznaczne z krótszą hospitalizacją.

Statystyki mówią, że 10 procent Polaków doświadcza ostrego bólu pooperacyjnego, powypadkowego lub pourazowego. Lekarze tymczasem alarmują, że przedłużający się ostry ból zagraża zdrowiu pacjenta i - jeśli jest nieleczony – może wywołać poważne konsekwencje. Naukowcy udowodnili zależność miedzy bólem po operacji a zwiększonym ryzykiem zapalenia płuc, niedotlenienia, incydentami zakrzepowo-zatorowymi, zatrzymaniem moczu czy zanikami mięśniowymi.

O miano „Szpitala bez Bólu” obecnie stara się 36 szpitali i 6 oddziałów. Systematycznie do programu zgłaszają udział kolejne placówki. Certyfikat przyznawany jest przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Towarzystwo Chirurgów Polskich i Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH