Zaczynali od pięciu osób, dziś mają 80 członków - pacjentów i ich opiekunów. Mowa o Bydgoskim Stowarzyszeniu Opieki nad Chorymi z Otępieniem Typu Alzheimerowskiego, które ma już dziesięć lat.

W konferencji podsumowującej rocznicę działalności uczestniczyli neurolodzy, psychiatrzy, psychologowie, osoby specjalizujące się w opiece paliatywnej, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych Bydgoszczy i województwa, pracownicy Domu Sue Ryder.

Bożena Nowicka, prezes Stowarzyszenia, podsumowując te 10 lat nie kryje, że warto było angażować się w niełatwe przecież przedsięwzięcie.

– Mobilizowali mnie dwaj lekarze: dr Anna Frankiewicz-Woytynowska i dr Robert Kucharski, którzy byli prekursorami. Zmotywowało mnie również to, że moja mama chorowała na Alzheimera. Warto było również dlatego, że widzimy, iż jesteśmy potrzebni.

Stowarzyszenie organizuje dla chorych i ich opiekunów indywidualne oraz grupowe zajęcia terapeutyczne, spotkania z psychologami, psychiatrami, prawnikami, udziela pomocy w opiece nad pacjentami w domu, organizuje tygodniowe wyjazdy rehabilitacyjno-wypoczynkowe w Tleniu.

Dr Robert Kucharski od kilku lat kieruje Centrum Psychoneurologii Wieku Podeszłego w Domu Sue Ryder.

– Obecnie w Bydgoszczy mamy pod opieką około 1,5 tys. pacjentów. To efekt wzrostu świadomości społecznej. Im szybciej rozpoczniemy jakiekolwiek działanie, tym skuteczniej uda się chorobę przyhamować lub złagodzić. Opiekunowie też zyskają, bo oswoją się z chorobą bliskiej im osoby, nauczą się, że Alzheimer nie jest taki straszny i posiądą umiejętności potrzebne do sprawowania fachowej opieki już do końca życia.

Centrum to pierwsza w regionie placówka medyczna zajmująca się kompleksowo problemami neurologicznymi i psychicznymi, charakterystycznymi dla wieku podeszłego. Z opieki korzystają też osoby cierpiące na depresje i pacjenci, u których wystąpiły zaburzenia zachowania oraz psychozy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH