Busko Zdrój: rusza pierwszy w regionie oddział geriatryczny

Pierwszy w woj. świętokrzyskim oddział geriatryczny od środy (16 stycznia) zacznie przyjmować pacjentów. Do ich dyspozycji będzie 25 łóżek w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku Zdroju.

We wtorek po południu świętokrzyski NFZ rozstrzygnął konkurs na świadczenie usług medycznych z zakresu geriatrii. Szpital powiatowy w Busku Zdroju otrzymał od NFZ kontrakt na leczenie geriatryczne w wysokości 2 mln zł.

- Pierwszych pacjentów przyjmiemy w środę. Na oddziale geriatrycznym jest 25 łóżek, zatrudniliśmy trzech lekarzy geriatrów, mamy przygotowany personel pielęgniarski. Oddział na pewno zaspokoi potrzeby pacjentów z powiatu buskiego, być może także z innych części województwa świętokrzyskiego - poinformował dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku Zdroju dr Grzegorz Gałuszka.

Dodał, że szpital z własnych środków wyremontował część oddziału internistycznego, który nie był w pełni wykorzystywany.

- Leczenie geriatryczne ma za zadanie przede wszystkim diagnostykę i dopasowanie pacjentowi leków. Średni pobyt pacjenta w szpitalu będzie wynosić ok. 10 dni. Jeśli oddział będzie funkcjonował tak jak zakładamy i będą dodatkowe pieniądze z NFZ, biorę pod uwagę powiększenie oddziału - dodał dr Gałuszka.

Dotychczas starsze osoby, które najczęściej cierpią na kilka schorzeń równocześnie, trafiały na oddział internistyczny. W szpitalu mogą liczyć na konsultacje m.in. z zakresu hepatologii, reumatologii, ortopedii i kardiologii.

Potrzebę uruchomienia takiego oddziału w Świętokrzyskiem podkreśliła Beata Szczepanek ze świętokrzyskiego oddziału NFZ.

- Świętokrzyskie było białą plamą w zakresie leczenia geriatrycznego. Co roku ogłaszaliśmy konkursy na usługi tego typu, ale nie udawało się ich rozstrzygnąć. Placówki były nieodpowiednio przygotowane lub ich dyrekcje nie chciały podjąć się wykonywania tego typu usług medycznych. A potrzeby z tego zakresu w regionie są bardzo duże - podkreśliła.

Ponad 15 proc. mieszkańców woj. świętokrzyskiego ma powyżej 65 lat. Region ma ok. 1,2 mln mieszkańców.

W Polsce działa jedynie 35 oddziałów geriatrycznych z ok. 750 łóżkami; pracuje tam ok. 270 lekarzy-geriatrów. Tymczasem ludzie starsi to ok. 13 proc. społeczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH