Busko-Zdrój: powstał nowoczesny ośrodek diagnostyki i rehabilitacji FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Nowoczesny Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu, wyposażony w urządzenia umożliwiające badanie efektywności zastosowanych metod fizjoterapii, powstał w jednym ze szpitali uzdrowiska w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie).

Otwarcie ośrodka w Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna" zaplanowano na poniedziałek (27 listopada).

W ocenie dyrektora szpitala Grzegorza Gałuszki, ośrodek będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek "w tej części Europy". - Będzie wyposażony m. in. w platformy, które służą do oceny i treningu równowagi lub chodu, z oprogramowaniem umożliwiającym ćwiczenie w wirtualnej rzeczywistości. To terapia, która bardzo angażuje pacjenta, zaciekawia go, a tym samym motywuje do wykonywania określonych czynności i ruchów, związanych z rehabilitacją uszkodzeń jego narządów ruchu - wyjaśniał Gałuszka.

Ośrodek będzie też wyposażony w zaawansowany system do rehabilitacji i reedukacji (nauki) chodu. - Ten system ma możliwość nauki m. in. wchodzenia i schodzenia ze schodów oraz ruchów częściowych. To platforma, gdzie pacjent na podwieszkach wykonuje prawidłowe ruchy przy pomocy urządzenia - jak gdyby wraca pamięciowo do tych stereotypów ruchowych, które zostały uwarunkowane genetycznie - tłumaczył Gałuszka.

W ośrodku mają być rehabilitowane osoby ze schorzeniami ortopedycznymi - po wypadkach, urazach i zabiegach, a także ze schorzeniami neurologicznymi.

- Za pomocą tych urządzeń możemy bardzo dokładnie i celowo zaprogramować proces rehabilitacji, żeby pacjent mógł szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania. Pacjent będzie poddawany pełnej diagnostyce przed rozpoczęciem programu i po jego zakończeniu. Będziemy mogli w sposób bardzo obiektywny ocenić skuteczność zastosowanych form terapii - będzie wiadomo, jak modyfikować program - ocenił Gałuszka.

Na potrzeby centrum zaadaptowano szpitalne pomieszczenia dawnej biblioteki oraz salę gimnastyczną do zbiorowych ćwiczeń.

Realizacja projektu kosztowała ok. 4 mln zł i była częściowo dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu "Inteligentny Rozwój". Sprzęt do wyposażeniu centrum dostarczył firma z Gliwic, która jest autorem części urządzeń.

W szpitalu "Krystyna" z rehabilitacji w trybie dziennym i ambulatoryjnym korzysta rocznie ok. 16 tys. pacjentów.

Uzdrowisko Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Podstawową działalnością jest lecznictwo uzdrowiskowe, prowadzone przy wykorzystaniu własnych źródeł wód leczniczych - unikatowej wody siarczkowej i solanki. Kuracjusze mogą tu skorzystać z ok. 80 rodzajów zabiegów. Od 2013 r. "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A. jest prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego.

Katarzyna Bańcer (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH