Braster plus mammograf to lepsza diagnostyka raka piersi

Polski wynalazek do badania piersi metodą termograficzną w połączeniu z mammografią zwiększa skuteczność diagnostyki nowotworów. Nieinwazyjna i bezpieczna ciekłokrystaliczna termografia kontaktowa może usprawnić badania przesiewowe.

Skuteczności urządzenia Tester Braster w diagnostyce patologii gruczołów piersiowych dowiodło zakończone w lutym badanie kliniczne. Wynalazek opiera się na wykrywaniu nieprawidłowości, w tym zmian nowotworowych, dzięki termografii, czyli badaniu zmian temperatury w tkance. W połączeniu z innymi metodami umożliwia diagnostykę u szerokiego spektrum pacjentek bez względu na wiek, strukturę i temperaturę piersi.

Badanie THERMACRAC przeprowadzono u kobiet z objawami patologii piersi. Panie skierowano do pogłębionej diagnostyki w specjalistycznych ośrodkach UJCM oraz NZOZ, w których realizowany jest program pogłębionej diagnostyki patologii piersi finansowany z NFZ. Przez 6 miesięcy w specjalistycznych poradniach na terenie Polski lekarze specjaliści zbadali tą metodą 736 kobiet i zdiagnozowali 72 przypadki raka piersi. Prace monitorował Clinmark Clinical Research.

Porównywano skuteczność diagnostyki za pomocą urządzenia Tester Braster ze standardowym postępowaniem diagnostycznym. W ten sposób oceniono jego przydatność kliniczną w wykrywaniu raka piersi u kobiet. 

Badanie dotyczyło m.in. czułości i swoistości. Czułość to prawdopodobieństwo uzyskania dodatniego wyniku testu diagnostycznego wśród pacjentów chorych. Wysoka czułość oznacza przeoczenie niewielu chorych. Z kolei swoistość oznacza prawdopodobieństwo uzyskania ujemnego wyniku testu diagnostycznego wśród pacjentów niechorujących na diagnozowaną chorobę. Wysoka swoistość oznacza brak fałszywie dodatnich wskazań (test nie wskazuje zdrowych pacjentów jako chorych).

Uzyskana w badaniu czułość i swoistość badania termograficznego wynosiła, odpowiednio 72 proc. oraz 58 proc. Tester BRASTER uzyskał jeszcze lepsze wyniki u kobiet 50-letnich i starszych. Na wyniki miała wpływ struktura piersi - u osób z tłuszczową strukturą czułość i swoistość wynosiła odpowiednio: 100 proc. i 64 proc., a z gruczołową strukturą piersi – odpowiednio: 71 proc. i 63 proc.

Stwierdzono też wzajemne uzupełnianie się trzech metod - termografii, mammografii i ultrasonografii dzięki ich różnym właściwościom detekcyjnym.

Rekomendacje płynące z badania zalecają prowadzenie prac badawczo-rozwojowo związanych ze zwiększeniem ergonomii pracy z wykorzystaniem urządzenia. Chodzi m.in. o skrócenie czasu badania termograficznego. Uczeni będą też rozwijać metody interpretacji wyników i pracować nad narzędziami wspierającymi, jak: atlas termograficzny i specjalne oprogramowanie.

Więcej: www. naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH