Braniewo: i ten szpital poszerzył zakres świadczeń o POZ

NZOZ Powiatowe Centrum Medyczne Spółka z o.o. w Braniewie uruchomił podstawową opiekę zdrowotną w zakresie poradni lekarza rodzinnego, świadczenia pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak informuje braniewska lecznica, świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej są dostępne w budynku szpitala oraz w przychodni w Płoskini. Świadczenia te realizowane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18.

Placówka zapewnia dostęp do badań laboratoryjnych, radiologicznych, ultrasonograficznych, elektrokardiograficznych na miejscu, zgodnie z zakresem świadczeń gwarantowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak już pisaliśmy na powoływanie poradni podstawowej opieki zdrowotnej decydują się coraz częściej nie tylko szpitale w wielkich miastach, ale i powiatowe placówki.

W 2010 r. na założenie poradni POZ zdecydował się Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu.

Decyzja doprowadziła do licznych protestów dyrektorów miejscowych NZOZ-ów, którzy uważali, że placówka ani nie poprawi sytuacji ochrony zdrowia w mieście, ani nie odciąży SOR-u, co było jednym z argumentów przemawiających za jej otwarciem. W dodatku trudno będzie im konkurować z poradnią posiadającą cenne zaplecze szpitalne: lekarzy i sprzęt.

Dyrektor grudziądzkiego szpitala uważał jednak, że konkurencja jest potrzebna, ponieważ przy okazji prywatyzacji ochrony zdrowia łatwo można stracić z oczu pacjenta.

- W niektórych NZOZ-ach pacjenci są okradani ze swoich przywilejów. Lekarze rodzinni oszczędzają na skierowaniach na badania. W efekcie pacjenci trafiają na SOR, gdzie mogą liczyć na pełną diagnostykę. Publiczne szpitale pełnią rolę wentyla bezpieczeństwa dla systemu ochrony zdrowia. Czas z tym skończyć, a SOR-om umożliwić realizację zadań, do których zostały powołane - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Marek Nowak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH