Brakuje psychiatrów dziecięcych. Są regiony bez oddziału dla dzieci i młodzieży Są województwa bez oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Fot. Archiwum

W Polsce brakuje specjalistów z psychiatrii dziecięcej, szczególnie w województwie podlaskim. Głównie dlatego od ponad 5 lat nie ma tu oddziału całodobowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi mieszkańcy, którzy wymagają leczenia na oddziale psychiatrycznym, korzystają z placówek w ościennych regionach.

Podlaskie to biała plama na mapie całodobowej opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Polsce. W latach 2011 - 2016 Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił aż 7 postępowań konkursowych w tym zakresie. Do konkursów nikt się nie zgłosił. Najbliższe oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży z woj. podlaskiego znajdują się w Olsztynie i Józefowie.

Podlaska biała plama
Na stronie internetowej POW NFZ cały czas publikowany jest komunikat o pilnej potrzebie zabezpieczenia świadczeń psychiatrycznych dla dzieci. Plan zakupu na 2016 r. wynosił 948 672 zł, natomiast na realizację tych świadczeń w przyszłym roku zarezerwowano i już 1 349 740 zł. Czy ta kwota będzie wykorzystana?

- Niewiele zmienia się w tym zakresie ze względu na brak lekarzy specjalistów w naszym województwie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy Podlaskiego OW NFZ. - Świadczenia realizowane na rzecz dzieci i młodzieży w zakresie psychiatrii są obecnie finansowane w ramach migracji oraz na podstawie indywidualnych wniosków świadczeniodawców. Dotyczy w szczególności młodzieży - dodaje.

Lepiej jest w zakresie ambulatoryjnych świadczeń psychiatrycznych dla najmłodszych, które w Podlaskiem realizuje sześć placówek, m.in. Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, NZOZ Ośrodek Symulacji Rozwoju dla Dzieci w Łomży, Centrum Medyczne ”Opoka” w Białymstoku. W sumie 13 placówek w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży ma zakontraktowane świadczenia z NFZ.

Jednak najmłodsi mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy wymagają leczenia na całodobowym oddziale psychiatrycznym, muszą korzystać z placówek w ościennych województwach. Najbliższe znajdują się w Olsztynie i Józefowie. Dojazd rodziców do dzieci w trakcie hospitalizacji, to ogromy problem. A przecież młodzi pacjenci potrzebują wsparcia także z ich strony.

Psychiatria kiepsko finansowana
Trudną sytuację wymagających całodobowej opieki psychiatrycznej najmłodszych pacjentów potwierdza dr Barbara Remberk, konsultant w tej specjalności w województwie podlaskim.

- Placówki, które funkcjonują na tym terenie leczą dobrze, tyle że jest ich zdecydowanie za mało. Dużym problemem jest brak całodobowego oddziału. Niestety, w tym województwie jest bardzo mało specjalistów - wyjaśnia dr Remberk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH