Bokser wejdzie na 30 piętro PKiN z powodu nadciśnienia płucnego

Przemysław Saleta pokona w najbliższą sobotę, 11 maja, 30 pięter Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, aby zwrócić uwagę na nadciśnienie płucne.

Międzynarodowy Dzień Nadciśnienia Płucnego co roku obchodzony jest w maju. W Polsce główne uroczystości z tej okazji w tym roku organizowane są 11 maja pod hasłem "Do utraty tchu dla chorych na nadciśnienie płucne".

Przemysław Saleta wyjaśnia, że dla chorych na nadciśnienie płucne pokonanie nawet kilku schodków często jest ogromną trudnością, gdyż brakuje im tchu. By dotrzeć na szczyt najwyższego budynku w Polsce trzeba pokonać 763 schody.

Saleta będzie się wspinać po schodach na 30. piętro PKiN wyposażony w kamerkę. Zarejestrowany w ten sposób film będzie można obejrzeć w internecie. Na trasie marszu zaplanowano przystanki, na których zostanie mu zmierzone tętno i ciśnienie tętnicze krwi. Gdy dotrze już na 30. piętro PKiN, chorzy i lekarze opowiedzą o chorobie, która uniemożliwia wchodzenie po schodach, bieganie, a nawet spacerowanie i samodzielne ubieranie się. Sportowcom "brakuje tchu" tylko wtedy, kiedy intensywnie uprawiają sport.

Typowe objawami nadciśnienia płucnego są duszność podczas dotychczas dobrze tolerowanych wysiłków, sine usta, zawroty głowy, łatwe męczenie się i osłabienie. Schorzenie to dotyka młodych ludzi - średnia wieku bardzo wielu chorych nie przekracza 35 lat.

Prof. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Europejskim Centrum Zdrowia-Otwock wyjaśnia, że u chorych stopniowo podwyższa się opór naczyń płucnych dla przepływającej przez nie krwi. Ciśnienie krwi w tętnicy płucnej wzrasta znacznie powyżej wartości prawidłowych, co prowadzi do ciężkiej niewydolności serca (w spoczynku sięga ona 25 mm Hg podczas gdy prawidłowa wartość waha się między 14 mm Hg a 20 mm Hg).

W połowie przypadków nie wiadomo jednak co jest przyczyną tętniczego nadciśnienia płucnego. Do rozwoju choroby mogą prowadzić, np. mutacje genetyczne, choroby układowe tkanki łącznej, wrodzone wady serca czy przewlekła choroba zatorowo-zakrzepowa. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, gdyż nieleczona szybko prowadzi do zgonu.

Postawienie właściwej diagnozy trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat, ponieważ objawy nadciśnienia płucnego często są mylone z innymi chorobami. Tymczasem o efektach leczenia często decyduje jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dostępne metody terapii umożliwiają wydłużenie czasu aktywności fizycznej, podnoszą jakość funkcjonowania pacjentów i przedłużają ich życie.

Podczas akcji będą rozdawane materiały edukacyjne dotyczące przyczyn, diagnozowania oraz sposobów leczenia nadciśnienia płucnego. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH