
Bliznowiec to guz powstały w skutek nadmiernej proliferacji fibroblastów najczęściej w miejscu urazu, ale również bez pierwotnej przyczyny. Miejscami szczególnie narażonymi na powstawanie tego typu tworów są okolice szyi i klatki piersiowej. Istnieją również osobnicze predyspozycje do powstawania tego typu blizn, częściej tworzą się u osób rasy czarnej. (4)
Największe prawdopodobieństwo powstania bliznowców występuje w ranach pooparzeniowych, jednak mogą one powstać również z blizn pooperacyjnych, potrądzikowych, po infekcji Herpes Varicella Zoster. Powstania bliznowców po zabiegach keratektomii bądź LASIK (laser-assisted in situ keratomileusis)w leczeniu astygmatyzmu występuje najczęściej ze współistniejącymi już keloidami.(5)
Na podstawie analizy immunohistochemicznej, japońscy naukowcy wykazali zwiększoną ekspresję mRNA Wnt5a i Wnt2 w liniach komórek fibroblastów, pochodzących z keloidów w porównaniu z fibroblastami ze zdrowej skóry. (3) Wyniki te były zgodne z analizami metodą Western Blot i RT-PCR. To odkrycie uznaje potencjalną funkcję szlaku Wnt (wingeless) w patogenezie bliznowca. Szlak Wnt pełni różne role w funkcjach komórki indukując proliferację, przeżycie, różnicowanie, apoptozę i migrację komórek.
Niestety terapia bliznowców jest dość trudna. Operacyjne wycięcie keloidów może prowadzić do powstania kolejnych, ponieważ operacja to kolejny bodziec drażniący tkanki, który jest przyczyną do nadmiernej proliferacji fibroblastów w tym miejscu. Jednakże wydaje się, że autorzy, jednej z najnowszych publikacji w American Society for Dermatologic Surgery (1), odkryli sposób, jak zaradzić niepowodzeniom operacyjnego leczenia bliznowców.
Opracowali oni nową standaryzowaną terapię adjuwantową polegającą na podaniu pierwszego zastrzyku z kortykosterydami po usunięciu szwów, następnie powtórzenie tej procedury jeszcze 4 razy w odstępach 2 tygodniowych. Dodatkowo na każdą ranę pooperacyjną zastosowano maść steroidową 2 razy dziennie przez 6 miesięcy po usunięciu szwów.
Jak dotąd stosowano do leczenia wyciąg z cebuli, maści kolagenowe, które musiały być bardzo długo i regularnie stosowane miejscowo. Zastrzyki z triamcynolonem lub interferonem gamma, alfa czy kolchicyną. Jednak w przypadku nieprzestrzegania higieny podczas zastrzyków w trakcie leczenia bliznowców może dojść do zakażenia blizn, np. niegruźliczymi prątkami Mycobacterium,(6) co prowadzi do powstawania owrzodzeń w obrębie keloidu i wymaga dodatkowego leczenia amikacyną w połączeniu z klarytromycyną przez około 4 miesiące.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 15:41 Trwają społeczne konsultacje programu PO "Polska Seniora"
- 15:10 Podlaskie: lekarz chce zbudować wiejskie hospicjum stacjonarne
- 14:57 Składnik marihuany działa antyuzależnieniowo - u szczurów
- 14:35 Kielce: sąd rozpatrywał sprawę dyscyplinarek w świętokrzyskim pogotowiu
- 14:14 Smartfony pomogą w chorobie dwubiegunowej?
- 14:01 Do Sejmu nie wpuszczono fizjoterapeutów
- 13:40 Kopcińska: Dostępność plus ma zagwarantować osobom niepełnosprawnym godne życie
- 13:17 Komisarz unijny o znaczeniu szczepień
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych