- Kobiety eksponowane na dym papierosowy w dzieciństwie lub życiu dorosłym znacznie częściej mają problemy z zajściem w ciążę i są narażone na poronienia - informuje pismo "Tobacco Control".

Naukowcy z University of Rochester objęli badaniami 4.804 niepalące kobiety. Każda z nich przynajmniej raz była w ciąży lub próbowała w nią zajść. Zebrano dane na temat stylu ich życia, nałogów, osobistej historii chorób oraz występowania różnych schorzeń w rodzinie, a także kontaktu z dymem papierosowym w domu i w pracy. Kobiety próbowały też ocenić jak długo były narażone na dym.

Cztery piąte badanych pań przyznało, że w którymś momencie życia biernie paliły. Połowa z nich dorastała w domu, w którym palili rodzice, a niemal dwie trzecie było narażonych na wdychanie dymu w okresie, w którym trwały badania.

Naukowcy obliczyli, że kobiety, które jako dzieci lub osoby dorosłe paliły biernie przez 6 albo więcej godzin dziennie, były niemal o 70 proc. bardziej narażone na trudności z zajściem w ciążę na ryzyko poronienia. Ogółem, ponad 40 proc. tych kobiet miało problem z płodnością lub przeszło poronienie, czasem wielokrotnie.

- Te statystyki zapierają dech w piersiach i z pewnością wskazują na jeszcze jedno zagrożenie związane z biernym paleniem - jego długotrwały negatywny wpływ na płodność - komentuje prowadzący badania dr Luke J. Peppone.

Przyznaje on, że dane na temat biernego palenia pochodziły z relacji badanych kobiet, nie były więc obiektywne. Badacz uważa jednak, że kobiety, a zwłaszcza ciężarne czy próbujące zajść w ciążę, bardzo dobrze zapamiętują szczegóły np. na temat witamin, jakie zażywały w czasie ciąży.

Wiele pań biorących udział w badaniu dorastało w latach 40. i 50., czyli na wiele lat przed pojawieniem się pierwszych ostrzeżeń na temat szkodliwości palenia i biernego palenia.

Obecnie wiadomo, że palenie odpowiada za ponad 90 proc. przypadków raka płuca i za 30 proc. przypadków wszystkich nowotworów złośliwych; zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i wielu innych schorzeń.

- Wdychanie dymu papierosowego wywiera trwały wpływ na kobiety w wieku rozrodczym, dlatego zanim sięgniesz po papierosa pomyśl, że to może zmniejszyć twoje szanse na zostanie rodzicem, albo dziadkiem - podkreśla dr Peppone.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH