Bieganie nie jest już chwilową modą

Bieganie nie jest już chwilową modą, a nasilająca się tendencją - uważa prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, z wykształcenia kardiolog. Przy różnych okazjach podkreśla, że systematyczna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na układ krążenia.

- Świat systematycznie przyspiesza w wielu dziedzinach życia, także w sporcie, czego jednym z dowodów są wyniki igrzysk olimpijskich w Londynie. Szybko zmienia się również stosunek ludzi do wszystkiego, co służy podtrzymaniu zdrowia i kondycji fizycznej, a to z kolei przekłada się w naturalny sposób na lepsze samopoczucie i życiowy optymizm. Wzrasta kultura spędzania wolnego czasu - tłumaczy Roman Szełemej.

Jak zaznacza, postępuje proces uświadamiania sobie konieczności aktywność ruchowej i dodaje, że coraz częściej uznaje się ją za społeczną potrzebę. Jego zdaniem jeszcze nie tak dawno wyśmiewano osoby biegnące osiedlowymi alejkami, teraz patrzy się na trenujących z podziwem

Szełemej, jako entuzjasta uprawiania sportu dla podtrzymania zdrowia uważa, że ze wzrostem świadomości zdrowotnej i koniecznością działań prewencyjnych w tym zakresie, wiąże się pełniejsza wiedza dotycząca racjonalnego odżywiania się.

- Fizyczna aktywność i ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, mają zbawienny wpływ na układ krążenia, sprzyjają także lepszej kondycji psychicznej i przedłużają życie - podkreśla Szełemej. Przypomina, że miał on decydujący wpływ na wyleczenie, m.in. bieganiem, z ciężkiej choroby serca Witolda Radke, który z powodzeniem od lat startuje w maratonach.

Dzięki prezydentowi Wałbrzycha reaktywowano miejski półmaraton. Trzynasty bieg na dystansie 21 kilometrów odbędzie się 26 sierpnia. W ostatnim w 2006 r. wystartowało 140 osób, a obecnie zgłosiło się już ponad 700.

Zawody zostały włączone do akcji "Biegaj-Zapobiegaj", której razem z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem patronuje Robert Korzeniowski. Dwukrotny olimpijczyk (Sydney, Ateny) w chodzie Roman Magdziarczyk (karierę rozpoczynał właśnie w Wałbrzychu) jest dyrektorem sportowym półmaratonu i od paru miesięcy prowadzi systematyczne treningi w różnych miejscach miasta.

- Spotykam się zarówno z rutyniarzami, jak i nowicjuszami. Dla każdej grupy przygotowuję oddzielny plan treningowy. Efekty, zwłaszcza wśród tych, którzy ćwiczą od niedawna, są już widoczne - mówi Magdziarczyk.

Półmaraton rozpocznie się i zakończy na wałbrzyskim rynku. Trasa prowadzić będzie przez starą część miasta oraz okolice Parku im. Jana III Sobieskiego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH