Białystok: w USK powstanie ośrodek przeszczepu szpiku

Początkowo w klinice hematologii USK w Białymstoku przeprowadzane będą tzw. autoprzeszczepy, które ratują zdrowie chorym m.in. ze szpiczakami. Obecnie pacjenci białostockiej kliniki na transplantację transportowani są m.in. do Katowic czy Wrocławia.

Obecnie klinika, która ma tylko 30 łóżek, rocznie wysyła do innych ośrodków w kraju 20-30 wymagających przeszczepu chorych. Powstanie na Podlasiu ośrodka transplantacji umożliwi gigantyczna rozbudowa i modernizacja, jaką przechodzi szpital kliniczny. Liczba łóżek w klinice zwiększy się o siedem łóżek hematologicznych i pięć przeszczepowych.

Wszystko odbędzie się w ramach dużego projektu rozbudowy i restrukturyzacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jego koszt oszacowany został na 530 mln złotych, które uczelnia otrzyma w transzach z budżetu państwa.

Rozbudowa budynku, do którego wstawione zostały już okna i w tej chwili jest już ocieplany, w tym roku pochłonie kwotę 80 mln zł, w ramach której zostanie wykonana jeszcze elewacja zewnętrzna budynku. Na przyszły przewidziano realizację prac na 100 mln.

- W tym budynku znajdzie także miejsce klinika hematologii, która zostanie przeniesiona z dotychczasowej siedziby. Będzie ona organizowana pod kątem przeszczepów szpiku. Oddanie do użytku nowej części szpitala przewidziane jest na przełomie roku 2013/2014. Natomiast całkowita restrukturyzacja szpitala, który ma obecnie około 1000 łóżek, krok po kroku, będzie realizowana do 2016 roku - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Lech Chyczewski, rzecznik prasowy białostockiej uczelni.

Zdaniem prof. Janusza Kłoczko, szefa kliniki hematologii USK w Białymstoku, nowy oddział hematologii będzie gotowy za trzy lata. Według założeń pierwsi pacjenci będą mogli przejść tam transplantację szpiku za około 5-6 lat.

- W chwili obecnej klinika hematologii wraz z kierującym nią profesorem Kłoczko przygotowuje się do przeprowadzania w przyszłości transplantacji szpiku. Nawiązana został współpraca z doświadczonymi ośrodkami, szkolony jest personel - dodaje prof. Chyczewski.

W planach związanych z rozbudową i modernizacją szpitala klinicznego jest też powstanie ośrodka leczenia wysokim stężeniem tlenu z wieloosobową komorą hiperbaryczną. Jej koszt to około 8 mln zł. Komora powinna działać do końca 2014 roku. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH