Białystok: unikalne badanie populacyjne pozwoli lepiej zapobiegać chorobom Fot. archiwum

Wyniki badań populacyjnych o stanie zdrowia mieszkańców są podstawą do planowania konkretnych działań, by zapobiegać skutkom chorób cywilizacyjnych - podkreślano w piątek (13 kwietnia ) na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku podczas międzynarodowej konferencji poświęconej takim badaniom.

Białostocka uczelnia medyczna prowadzi unikalne badanie populacyjne pod nazwą "Białystok Plus". W jego ramach przebadała dotychczas około 500 mieszkańców Białegostoku, a docelowo, w ciągu pięciu lat - jeśli zdobędzie na to pieniądze - chce kompleksowo przebadać 10 tys. osób.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) wzoruje się na największych tego typu badaniach populacyjnych w Europie - z Holandii (Rotterdam) i Niemiec (Greiswald). Goście z tych ośrodków brali w piątek udział w konferencji. - Chcielibyśmy, aby nasze badanie, które rozpoczęliśmy ponad rok temu, z czasem stało się tak dobre i tak skuteczne, jak te pozostałe badania - mówił na konferencji prasowej prowadzący badania prof. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB.

Dodał, że aby wymieniać między sobą dane, interpretować je, naukowcy potrzebują systemu porównywania wyników. - Zależy nam na tym, by stworzyć w Polsce i w Europie platformę porównywania wyników badań w różnych miejscach, abyśmy mogli równocześnie badać ludzi i wyciągać wnioski na podstawie tych samych danych w różnych miejscach w Polsce i na świecie - powiedział Kamiński.

- Stan zdrowia populacji nie ocenia się sam. To nie są dane, które pochodzą ze zbioru wizyt u lekarza rodzinnego. Po to, żeby dobrze to ocenić, potrzebne są takie właśnie badania populacyjne - wyjaśnił prorektor ds. nauki UMB prof. Marcin Moniuszko. Dodał, że w Polsce, w węższym zakresie było takich badań już sporo, ale białostockie badanie jest duże. Podkreślał, że badanie nie służy tylko "zaspokojeniu ambicji naukowców", ale temu, by wypracować skuteczne działania w systemie ochrony zdrowia, które pomogą odwrócić różne "niekorzystne, zauważalne trendy".

Prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który reprezentował również Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, powiedział, że w Polsce od 20 lat prowadzone są "dobre badania na reprezentatywnych grupach Polaków". Wskazał, że wiadomo, że ponad 60 proc. pacjentów ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, co trzeci Polak ma nadciśnienie i nie wie o tym, a co czwarty pali papierosy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH