Białystok: specjaliści proponują coroczną ocenę stanu zdrowia pacjentów w wieku 80+

Tworzenie m.in. zespołów oceniających zdrowie osób starszych - to nowa propozycja na rzecz seniorów, omawiana podczas zakończonego w sobotę (11 października) w Białymstoku dwudniowego kongresu medycznego "Kobieta i Mężczyzna - zdrowe starzenie".

- W Polsce jest obecnie ok. 5 mln seniorów - mówiła organizatorka kongresu prof. Barbara Bień, która kieruje Kliniką Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - W ocenie geriatrów jedna na cztery osoby z grupy wiekowej 65+ (ponad 1 mln osób najstarszych) potrzebowałaby oceny geriatrycznej, czyli raz do roku badania wzroku, słuchu, serca, funkcji oddechowej, poruszania się oraz sfery emocjonalnej - wyjaśniła PAP prof. Bień.

- Proponujemy jako środowisko, żeby wprowadzić taki screening obowiązkowy dla wszystkich pacjentów 80+ - mówi prof. Bień.

Lekarze proponują też, by w związku z tym, że w Polsce jest za mało geriatrów - poniżej 300 na cały kraj - oceną geriatryczną pacjentów zajmowały się w szpitalach specjalne zespoły składające się z lekarzy różnych specjalności, które doradzałyby lekarzowi prowadzącemu daną osobę. Za taką ocenę - jako świadczenie medyczne - miałby płacić NFZ.

Na kongresie podkreślano, że osobom starszym w Polsce wypisuje się za dużo leków, których przyjmowanie wywołuje różne niepożądane interakcje (trzeba byłoby wybierać tylko najważniejsze, według określonej hierarchii potrzeb).

 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH