Sobota, 20 września 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 25-08-2010 15:19

Białystok: pierwsza operacja ginekologiczna w nowoczesnej sali Serwis Ginekologia i położnictwo

Pierwszą operację w nowoczesnej ginekologicznej sali endoskopowej przeprowadzili we wtorek (24 sierpnia) lekarze z Kliniki Ginekologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Salę wyposażono w ramach projektu "Zapewnienie najwyższego standardu opieki kobiecie poprzez rozwój technik endoskopowych", na który białostocka klinika otrzymała około 3,5 mln zł z tzw. funduszy norweskich i Ministerstwa Zdrowia.

- Zaczynamy już w pełni realizować projekt i wykonywać operacje - powiedział PAP koordynator merytoryczny projektu dr Piotr Laudański. Przypomniał, że nowy sprzęt umożliwi mniej inwazyjne operowanie przypadków raka szyjki macicy, czy mięśniaków, zwłaszcza u młodych kobiet, tak by mogły w przyszłości zajść w ciążę, oraz operacje fetoskopowe niektórych wad płodu w łonie matki.

Prof. Jacek Szamatowicz, zastępca kierownika Kliniki Ginekologii z Blokiem Operacyjnym ocenia, że obecnie nawet około 80 proc. wszystkich operacji ginekologicznych może być wykonywanych techniką endoskopową. Szamatowicz podkreślił, że nowy sprzęt daje bardzo dobrą wizualizację na monitorach, o czym nie było mowy w przypadku starego sprzętu.

Profesor dodał, że jednym z ważniejszych aspektów, który będzie wykorzystywany w przyszłości, będzie internetowa transmisja danych z sali operacyjnej, co pozwoli na konsultowanie przypadków w dowolnym miejscu, pozwoli to też na szkolenie lekarzy. Sala daje możliwość archiwizacji danych z operacji, co może służyć do analiz i szkoleń, analiz operacji i poszczególnych przypadków.

Szkolenia są też jednym z elementów projektu realizowanego dzięki grantowi za środki norweskie. Jak poinformował Laudański, już przeszkolono około 500 ginekologów i lekarzy rodzinnych. Lekarze pierwszego kontaktu poznawali ogólne zagadnienia ginekologiczne. Specjaliści ze szpitala uniwersyteckiego wciąż szkolą się natomiast w kilku ośrodkach za granicą z nowoczesnych technik endoskopowych.

W Klinice Ginekologii są obecnie 3 sale operacyjne. Tylko w tym roku lekarze przeprowadzili tam około tysiąca operacji. Nie ma kolejek do zabiegów.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Na nadejście Eboli technicznie jesteśmy przygotowani

Szerzenie się zachorowań na gorączkę krwotoczną Ebola w Afryce Zachodniej jest potężnym problemem epidemiologicznym, który może dotyczyć mieszkańców innych kontynentów. W przypadku Polski ryzyko przywleczenia wirusa wywołującego Ebolę jest niewielkie, ale jednak możliwe - mówi nam dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, pytana o praktyczne przygotowanie szpitali na wypadek tego zagrożenia.

POLECAMY W SERWISACH