Białystok: marszem i biegiem po zdrowie

"Chodzę, biegam, więc jestem" - to hasło dorocznego pikniku i marszu prozdrowotnego, który odbył się w niedzielę (5 września) w Białymstoku.

 To element programu profilaktyki chorób nowotworowych realizowanego wraz z różnymi instytucjami przez Białostockie Centrum Onkologii (BCO).

Piknik, podczas którego można było bezpłatnie skorzystać z różnych badań poprzedził marsz. Około 150-200 jego uczestników – głównie młodzieży gimnazjalnej – ubranych w zielone koszulki i zielone czapeczki z hasłem akcji przeszło spod Uniwersytetu Medycznego do Parku Zwierzynieckiego. Wszystkim przechodniom rozdawano zielone baloniki akcji.

Główny cel przedsięwzięcia to zachęcanie wszystkich do aktywnego trybu życia, ruchu, sportu, ale też nauka zasad prawidłowego żywienia, bo pomaga to zapobiegać chorobom nowotworowym. Stąd też na stoiskach informacje o tym, jak się odżywiać, czy częstowanie owocami.

- Okazuje się, że tak jak ruch na świeżym powietrzu, właściwa dieta bogata w warzywa i owoce zapobiega chorobom krążenia, tak również zapobiega chorobom nowotworowym – powiedziała dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii dr Marzena Juczewska.

Dodała, że to jest dla wielu zaskoczenie, bo uważają, że rak to jest taka choroba, że jak się na nią zachoruje, to się na nią umrze. A tymczasem się okazuje, że takie zwykłe zasady, które tutaj promujemy, bardzo łatwe do przyswojenia od młodego wieku, też pozwalają zapobiec wystąpieniu choroby nowotworowej, a jeżeli już wystąpi, to wyleczyć się szczęśliwie i bardzo szybko.

Pytana o skuteczność akcji profilaktycznych Juczewska stwierdziła, że jednym z efektów jest prowadzenie w szpitalach coraz częściej tak zwanych oszczędzających operacji np. raka piersi. Oznacza to, że pacjentki coraz wcześniej zgłaszają się do lekarzy i nie trzeba w trakcie operacji usuwać całej piersi, a jedynie sam guz. Spada też liczba przypadków raka płuc u mężczyzn, ale niestety coraz częściej ten rodzaj raka występuje u kobiet. Z obserwacji lekarzy wynika, że problemem zaczyna być moda na palenie papierosów wśród młodych dziewczyn.

– To jest niewątpliwie kolejne wyzwanie, w jaki sposób przekazać młodym, żeby przyjęli to do wiadomości, że palenie to po prostu głupota i przestali palić – dodała Juczewska.

Podczas pikniku można było skorzystać z bezpłatnych badań pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienia tętniczego krwi i cholesterolu, cukru we krwi, można było porozmawiać ze specjalistami.

Akcję wsparły m.in. urzędy Miejski i Marszałkowski w Białymstoku oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest ona elementem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH