Białystok: legionella w kolejnym szpitalu

W połowie czerwca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku odkryto bakterię legionelli. Teraz ten sam problem ma Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku. Pacjenci nie mogą korzystać z ciepłej wody.

O tym, że w czasie rutynowych badań Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku wykryła wysoki poziom bakterii legionelli w próbkach ciepłej wody pobranych w białostockim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl.

Zwracaliśmy uwagę, że wśród zakażeń szpitalnych legionelloza jest zagrożeniem marginalnym. Jednak, jak twierdzą eksperci, w skali kraju jest to problem niedoszacowany i wymagający znacznie lepszej diagnostyki. W żadnym przypadku nie wolno go bagatelizować.

Czytaj: Legionella w szpitalnych łazienkach: zbyt mała świadomość zagrożenia

Tym razem, jak informuje Gazeta Wyborcza, bakterię odkryto w próbkach wody pochodzących z łazienek Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Do czasu zdezynfekowania rur wodociągowych pacjenci kliniki nie będą mogli korzystać z ciepłych kąpieli.

Bakteria legionella występuje tylko w ciepłej wodzie i staje się groźna dla człowieka, gdy zostanie wchłonięta przez drogi oddechowe. Niebezpieczne może być więc używanie prysznica, który powoduje powstawanie aerozolu wodnego.

Czyszczenie i dezynfekcja sieci wodociągowej będzie polegać na przepuszczaniu przez rury gorącej wody. Temperatura powyżej 55 stopni Celsjusza zapobiega namnażaniu bakterii.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH