Białystok: filmy o rehabilitacji dzieci trafią do rodziców

Otrzymają je rodzice biorący udział w szkoleniach w ramach projektu "Dajmy szansę naszym dzieciom". Są one także zamieszczone na stronie internetowej projektu.

Jest on realizowany przez Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Szkolenie rodziców jest jednym z elementów tego przedsięwzięcia, dofinansowanego z tzw. funduszy norweskich.

Jego głównym celem ma być osiągniecie lepszej jakości i efektywności rehabilitacji. Pomogą w tym m.in. szkolenia, z których skorzysta 420 rodziców, powstaje też specjalistyczna klinika. Kształcą się również lekarze.

W ramach projektu przeszkolonych zostanie ok. 420 rodziców i opiekunów dzieci, którzy uczą się np. jak pielęgnować i rehabilitować dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, ale też skrzywieniami kręgosłupa. Jak argumentują realizatorzy projektu, takie szkolenia są konieczne, bo rehabilitacja medyczna wymaga koordynacji, jest wieloetapowa i wymaga współdziałania wielu specjalistów.

– W piątek (18 czerwca) w Białymstoku grupa rodziców poznawała zagadnienia związane z profilaktyką i leczeniem płaskostopia – poinformował dr hab. Wojciech Kułak, koordynator projektu, szef Kliniki Rehabilitacji.

Głównym efektem projektu ma być utworzenie pierwszej w Podlaskiem specjalistycznej kliniki rehabilitacji dziecięcej. Sprzęt już został kupiony, mali pacjenci korzystają już np. z urządzeń do fizykoterapii. Klinika ma formalnie ruszyć od stycznia 2011 roku, jesienią zaczną się rozmowy na temat kontraktowania usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W klinice ma być 12 łóżek – do tej pory działał jedynie mały pododdział rehabilitacji w ramach Kliniki Neurologii i Rehabilitacji. Jak informował wcześniej Kułak, taka liczba łóżek ma pozwolić objąć opieką ok. 200 pacjentów rocznie. Obecnie to ok. 80 osób.

Na potrzeby nowej kliniki w ramach projektu „Dajmy szansę dzieciom” kupione zostały łóżka rehabilitacyjne, stoły terapeutyczne, wanny do masażu, urządzenie do masażu leczniczego w schorzeniach neurologicznych (mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, przykurcze mięśniowe) i stanach pourazowych, kabiny do ćwiczeń przy schorzeniach narządów ruchu czy stół pionizacyjny do leczenia ciężkich stanów pourazowych rdzenia kręgowego i rekonwalescencji po długim leżeniu. Klinika czeka jeszcze na wyposażenie w meble.

Projekt ma potrwać do marca 2011 roku. Jego ogólna wartość to 533,5 tys. euro, z czego dotacja z Norweskiego Mechanizmu Finansowego to 453,4 tys. euro. Pozostała kwota, ponad 80 tys. euro, jest dotacją z Ministerstwa Zdrowia. Na sprzęt medyczny przeznaczono ponad 44 tys. euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH