Białystok: częsta zmiana lekarza rodzinnego to wydatek dla pacjenta

Jeśli zmienia się lekarza rodzinnego więcej niż dwa razy w roku, kosztuje to 80 zł. Zdaniem lekarzy POZ, to karanie ludzi za to, że chcą zmienić lekarza czy pielęgniarkę. Tak być nie powinno.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jeśli pacjent zmienia lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej trzeci lub kolejny raz w ciągu roku bez uzasadnionej przyczyny (np. przeprowadzka czy likwidacja gabinetu), musi za tę zmianę zapłacić 80 zł. Tą kwotą obciąża go NFZ w momencie, gdy dotrze do niego informacja o takiej zmianie. 

Jak twierdzi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ, zawsze Fundusz najpierw wzywa pacjenta, żeby wyjaśnić zaustaniałą sytuację.Jeśli zmiana jest usprawiedliwiona, wówczas nie płaci. 

W 2012 roku więcej niż dwa razy lekarza lub pielęgniarkę zmieniło 77 osób. Z tego grona 42 dostały wezwania do zapłaty. Zdecydowana większość zapłaciła. Zdarzają się jednak pojedyncze przypadki, gdy sprawa kończy się w sądzie, a nawet egzekucją komorniczą. 

Tak było w przypadku jednej z białostoczanek. Kobieta nieświadomie wypełniła po raz trzeci deklarację do pielęgniarki POZ. Stało się tak, gdyż podczas każdej z wizyt system wyrzucał jej dane, jako osoby niebędącej na liście pacjentów. Kobieta wypełniała więc ponownie deklarację. Gdy zrobiła to po raz trzeci, NFZ wysłał jej wezwanie do zapłaty. Białostoczanka była akurat poza domem, listy w jej imieniu odebrała matka. Brak opłaty spowodował, że sprawę skierowano do sądu. Została obarczona poza kwotą 80 zł także 65 zł kosztów sądowych. 

Zdaniem Joanny Zabielskiej-Cieciuch, lekarza rodzinnego z Białegostoku, tak być nie powinno. W niektórych rejonach Polski to zjawisko się nasila, jest po kilkadziesiąt takich sądowych spraw rocznie. Problemowi postanowił przyjrzeć się białostocki poseł PO Damian Raczkowski. W ciągu 2 tygodni ma podjąć decyzję, czy wystąpi z inicjatywą zmiany obowiązujących przepisów.

Więcej: www.poranny.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH