Aż 700 mieszkańców Torunia przyszło wczoraj do Akademickiej Przychodni Lekarskiej, aby przebadać się u dermatologa w ramach profilaktyki czerniaka. U 150 spośród nich lekarze wykryli zmiany wymagające dalszego postępowania. Nie ulega wątpliwości, że trzynasta edycja toruńskiej Białej Niedzieli była bardzo owocna.

Lekarze są zadowoleni, duże zainteresowanie akcją świadczy bowiem o sukcesie licznych kampanii edukacyjnych, które wpłynęły na poziom świadomości zdrowotnej lokalnej społeczności.

Zadowoleni są także pacjenci. Uważają, że Biała Niedziela została bardzo dobrze zorganizowana. Nikt, kto wcześniej zapisał się na badania prowadzone przez dermatologów i chirurgów onkologów nie czekał w kolejce, ale był przyjmowany punktualnie, o wyznaczonej godzinie. Osoby, u których znaleziono znamiona mogące budzić niepokój, otrzymały skierowanie na badania unikalną metodą fluorescencyjną, opatentowaną przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

- Białe Niedziele należą do naszych najlepszych tradycji w zakresie profilaktyki – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Korkosz, rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej.

Tomasz Korkosz podkreśla, że niezależnie od tego, kto jest organizatorem Białej Niedzieli (może to być np. samorząd, firma farmaceutyczna lub NFZ dający w ten sposób wyraz swojej polityce zdrowotnej) cel jest zawsze ten sam: uświadomienie, jak ważną rolę w ochronie zdrowia spełnia profilaktyka.

- Czasem Białe Niedziele bywają zakamuflowanymi akcjami marketingowymi, których celem jest zwiększenie zapotrzebowania na konkretny lek lub zakres usług medycznych – podkreśla rzecznik NRA. – Lekarze są z reguły wyczuleni na ten aspekt i wiedzą, o co chodzi w całej akcji. Jeśli na pierwszy plan wysuwa się marketing, nie powinni brać w niej udziału.

Białe Niedziele w Toruniu dają to, co dawać powinny: efekty wypracowane przez świadome zdrowotnie społeczeństwo. Wykrywalność czerniaka we wczesnym stadium sięga w tym mieście 50 proc., przy zaledwie kilku procentach w skali kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH