Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej zorganizowało ogólnopolską Białą Sobotę. 14 grudnia w całej Polsce można skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów chorób naczyń.

Jak wynika z wyliczeń, w Polsce co godzinę ktoś traci nogę. Rocznie w naszym kraju wykonywanych jest aż 9 000 dużych amputacji, a liczba ta z roku na rok rośnie. W Europie zajmujemy czołowe miejsce pod względem liczby wykonywanych amputacji kończyn na milion mieszkańców.  

W sobotę (14 grudnia) z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych, w całym kraju organizowana jest Biała Sobota dla pacjentów z problemami naczyniowymi. 

Akcja chirurgów naczyniowych jest odpowiedzią na rosnący lawino problem dostępności pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu chorób naczyń i dramatyczną sytuację chorych z krytycznym niedokrwieniem kończyn.

W ramach Białej Soboty pacjenci mogli skorzystać z nieodpłatnych konsultacji specjalistów z zakresu chorób naczyń (lista placówek zostala udostępniona na stronie www.ptchn.pl).

- W Polsce sytuacja pacjentów z problemami naczyniowymi jest alarmująca. Potrzebujemy radykalnych zmian. Musimy zwiększyć dostępność do profilaktyki diagnostycznej, położyć większy akcent na edukację pacjentów, ich rodzin, jak również ciągłe kształcenie samego środowiska lekarskiego - podkreśla dr hab. med. Wacław Kuczmik, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych.

Zdaniem prof. Kuczmika, polscy pacjenci muszą mieć zdecydowanie lepszy dostęp do konsultacji specjalistycznych z zakresu chorób naczyń i właściwego leczenia, w przeciwnym razie statystyki wykonywanych w naszym kraju amputacji wciąż będą rosły.

Do włączenia się do Białej Soboty organizowanej 14 grudnia br. zaproszone zostały poradnie naczyniowe oraz specjaliści chorób naczyń z całej Polski.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej (PTChN). Akcję wsparli prof. dr hab. Piotr Andziak - konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii naczyniowej oraz prof. dr hab. Krzysztof Ziaja - konsultant krajowy w dziedzinie angiologii. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH