Biała Podlaska: chcą zwiększyć liczbę transplantacji

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej przystąpił do programu "Partnerstwo dla Transplantacji", który ma na celu zwiększenie liczby pobrań narządów do przeszczepów od zmarłych i rozwój przeszczepiania od dawców żywych.

Jak przyznaje nam Joanna Kozłowiec, rzecznik szpitala w Białej Podlaskiej, od kliku lat systematycznie maleje tu liczba przeprowadzanych pobrań i transplantacji. - Dzieje się tak, chociaż mamy w tym zakresie spore możliwości - są one po prostu niewykorzystane. I to chcemy zmienić - podkreśla.

Obecnie to właśnie w województwie lubelskim przeprowadza się najmniej pobrań w kraju. Średnio dokonuje się jedynie cztery pobrania na milion mieszkańców. W samym WSS pomimo interwencji specjalistów umiera około 100 osób rocznie, od około 20 osób można pobrać narządy i w ten sposób uratować życie innym 50 osobom.

By zbliżyć się do tych wskaźników, szpital zdecydował się na powołanie zespołu do spraw transplantacji. Jak wyjaśnia nam Kozłowiec, dwójka specjalistów ma przejść szereg szkoleń zarówno z zakresu procedur związanych z pobraniem, jak umiejętnościami związanymi z koniecznością przeprowadzenia rozmów z pacjentami i ich rodzinami w tym zakresie.

- Kładziemy też nacisk na większe uwrażliwienie całego naszego personelu na problem transplantacji. To właśnie sposób podejścia lekarzy do rozpoznawania u pacjentów śmierci mózgu, od przychylnej atmosfery w szpitalu i od tego, czy w szpitalu jest jednostka wyznaczona do zadań z zakresu transplantacji zależy, jakie w tym zakresie są wyniki - podkreśla rzecznik.

Pod koniec czerwca szpital odwiedził prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii, i wskazał personelowi kierunek zmian potrzebny, by placówka mogła przezwyciężyć impas transplantacyjny, w jakim się obecnie znalazła. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH