Bezpłatny SMS przypomni o lekach na nadciśnienie

W Polsce tylko 20 proc. pacjentów uzyskuje dobre wyniki w terapii nadciśnienia tętniczego. Z leczeniem u pozostałych jest gorzej, m.in. dlatego, że nieregularnie przymują leki.

Aby poprawić te statystyki organizatorzy kampanii „Lecz nadciśnienie skutecznie" uruchamiają bezpłatny serwis SMS, który będzie przypominał pacjentom o konieczności zażycia leku. Serwis ruszy w poniedziałek 17 maja, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Nadciśnieniem Tętniczym, na które na świecie cierpi ponad 1 mld ludzi, a w Polsce – ok. 9 mln osób.

Z nadciśnieniem tętniczym (NT) mamy do czynienia wówczas, gdy ciśnienie skurczowe, tzw. górne, przekracza wartość 140 mm Hg (słupka rtęci), a ciśnienie rozkurczowe, tzw. dolne przekracza 90 mm Hg. O ciśnieniu prawidłowym wysokim mówimy wówczas, gdy wartości te wynoszą odpowiednio 130-134 mm Hg i 85-89 Hg, ale uważa się, że osoby z tej grupy są bardziej narażone na nadciśnienie.

Jak przypominają organizatorzy kampanii  „Lecz nadciśnienie skutecznie", nadciśnienie tętnicze znacznie zwiększa ryzyko groźnych dla życia powikłań, takich jak: zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca czy nerek. Badania wskazują, że mężczyźni z umiarkowanym nadciśnieniem są ponad 9 razy bardziej narażeni na zgon, a kobiety aż 19 razy bardziej, w porównaniu z osobami zdrowymi.

Pacjenci mogą w dużym stopniu zredukować to ryzyko jeśli będą, m.in. stosować zdrową dietę i uprawiać aktywność fizyczną, gdyż otyłość i związana z nią cukrzyca typu 2 to najpoważniejsze czynniki rozwoju nadciśnienia, na które możemy mieć wpływ.

Drugim istotnym elementem terapii nadciśnienia jest regularne zażywanie leków przepisanych przez lekarza.

Z obserwacji wynika, że chorzy na nadciśnienie mają problem z przestrzeganiem zaleceń lekarskich: po 9 latach od rozpoznania nawet 90 proc. z nich przestaje przyjmować regularnie leki.

Mając na względzie poprawę tych statystyk organizatorzy kampanii edukacyjnej „Lecz nadciśnienie skutecznie" stworzyli pacjentom możliwość korzystania z bezpłatnego serwisu SMS, którego zadaniem będzie przypominanie o codziennym zażywaniu leków.

Pacjent z nadciśnieniem może zgłosić chęć przystąpienia do serwisu poprzez stronę www.lecznadcisnienieskutecznie.pl (zakładka: „Dla pacjentów”, następnie: „Bezpłatny pilotażowy serwis SMS”). Dzięki temu będzie mógł codziennie otrzymywać bezpłatny SMS z informacją o konieczności zażycia leku.

Kampania „Lecz nadciśnienie skutecznie” jest skierowana do pacjentów, środowiska medycznego oraz do mediów. Jej twórcy zaplanowali m.in. konferencje i warsztaty, w których łącznie weźmie udział 8 tys. lekarzy i 1 tys. farmaceutów.

Organizatorerm kampanii jest Fundacja "Żyjmy Zdowo". Patronat merytoryczny nad nią objęło Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH