Bezpłatne badania spirometryczne w całej Polsce

Bezpłatne badania spirometryczne będzie można wykonać w piątek (14 października) na terenie całego kraju z okazji Polskiego Dnia Spirometrii. Do akcji włączył się Narodowy Fundusz Zdrowia.

Bezpłatne badania prowadzić będą placówki ochrony zdrowia; ich lista jest dostępna na stronie www.astma-alergia-pochp.pl

Akcję Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wspiera NFZ. Współorganizuje ją Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Celem jest przeprowadzenie ogólnopolskiej masowej spirometrii.

NFZ podkreśla, że obchody Dnia Spirometrii mają zwiększyć świadomości na temat profilaktyki płuc. Jest to także związane z realizowanym przez Fundusz projektem edukacyjnym "...liczy się każdy oddech...".

Badanie spirometryczne pomaga ocenić przepływy powietrza w oskrzelach i płucach. Z pozoru wydaje się proste - pacjent musi wykonać głęboki wdech i jak najszybciej wydmuchać cały zapas powietrza do plastikowej rurki połączonej ze spirometrem. Pozwala to wykryć m.in. kiepsko leczoną astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Spirometrię wykorzystuje się w badaniach okresowych u osób długotrwale narażonych na czynniki drażniące, takie jak pyły, aerozole toksyczne, związki chemiczne wnikające do układu oddechowego, a przez to potencjalnie zagrożonych POChP. Dotyczy to np. górników, hutników, malarzy.

Na POChP cierpi na świecie ponad 200 mln osób. Według ekspertów, w Polsce 50 proc. spośród 2 mln osób z POChP jeszcze nie wie o swej chorobie i nie leczy się. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH