Bezpłatne badania anty-HCV dla 4,5 tys. osób Bezpłatne badania anty-HCV dla 4,5 tys. osób. Fot. mat. prasowe

4,5 tys. osób w 16 miastach może w czwartek (28 lipca) skorzystać z bezpłatnych badań diagnozujących zakażenie HCV w ramach inauguracji kampanii "Nie daj się zaskoczyć" oraz przypadającego wtedy Światowego Dnia WZW. Badania organizuje Fundacja Gwiazda Nadziei.

Z bezpłatnej diagnostyki może skorzystać każdy, kto tego dnia zgłosi się do jednego z 40 punktów pobrań w wyznaczonych godzinach. Pobranie krwi nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo, nie ma też wcześniejszych zapisów ani rejestracji. Wynik na obecność przeciwciał HCV pacjent odbiera po kilku dniach w laboratorium osobiście bądź przez osobę, której udzieli upoważnienia.

- Akcję bezpłatnych badań anty-HCV, z których w tym roku będzie mogło skorzystać łącznie 4500 osób z 16 polskich miast, organizujemy nie tylko dlatego, by zrobić coś dobrego dla zdrowia społeczeństwa, ale również po to, by edukować ludzi na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz zwrócić uwagę na konieczność robienia badań profilaktycznych - powiedziała prezes Fundacji Gwiazda Nadziei Barbara Pepke.

- Światowy Dzień WZW to doskonała okazja, by pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego badania anty-HCV. Zwłaszcza, że od zeszłego roku dostępne są dla polskich pacjentów terapie o wysokiej skuteczności. Ich odkrycie było przełomem w medycynie. WZW C przestało być chorobą nieuleczalną. Jedyne, co pozostało nam do zrobienia, to wykrycie wirusa. Zachęcam zatem - badajmy się! To naprawdę minimalny wysiłek, który może uratować nam życie - dodała.

Osobom z pozytywnym wynikiem udostępniona zostanie pogłębiona diagnostyka - badanie HCV RNA, które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Ok. 20 proc. osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami.

Z danych udostępnianych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wynika, że w Polsce ponad 230 tys. osób jest zakażonych HCV, jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych.

Fundacja Gwiazda Nadziei już od kilku lat organizuje obchody Światowego Dnia WZW w Polsce, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie zakażeń a także zachęcać do diagnostyki.

W tym roku, w dniu Światowego Dnia WZW, Fundacja Gwiazda Nadziei postanowiła zainaugurować kampanię społeczną "Nie daj się zaskoczyć". Jej celem jest podniesienie świadomości Polaków na temat WZW B i C. W ramach kampanii powstaną spoty edukacyjne z udziałem polskich aktorów: Artura Barcisia, Piotra Fronczewskiego, Gabrieli Muskały, Joanny Osydy i Krzysztofa Tyńca oraz ulotki i plakaty edukacyjne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH