Bełchatów: porucznik Borewicz "twarzą" numeru 112

Bronisław Cieślak, czyli porucznik Borewicz z serialu "07 zgłoś się", będzie reklamował alarmowy numer 112 w powiecie bełchatowskim.

Numeru 112 używamy zawsze w przypadku zagrożenia życia, zdrowia, mienia czy środowiska naturalnego – to przekaz kampanii edukacyjno-informacyjnej, której twarzą medialną będzie Bronisław Cieślak.

Pomysłodawcom przedsięwzięcia zależy by wyeliminować setki telefonów, które dyżurnym Centrum Powiadamiania Ratunkowego zabierają cenny czas. Padają pytania o PIN do telefonu, pojawiają się prośby o pomoc w wyjściu ze sklepu... To aż 80 proc. spośród 200 telefonów odbieranych każdego dnia przez dyżurnych CPR.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego zostało uruchomione w 2005 roku. Jego głównym zadaniem jest koordynowanie działań służb ratowniczych z terenu powiatu. Jednak, jak oceniła Najwyższa Izba Kontroli w przesłanym we wrześniu br. do Sejmu raporcie, wdrażany od lat system alarmowego numeru 112 jest prowizoryczny i nieskuteczny.

NIK zauważyła m.in, że wdrożone dotychczas „tymczasowe rozwiązanie lokalizowania osób dzwoniących po pomoc, nad którym prace rozpoczęto w sierpniu 2007 roku, zaczęło działać dopiero po 12 miesiącach”. Izba zwróciła uwagę, że rozwiązanie to nie uwzględnia innych operatorów sieci stacjonarnych poza TP SA, co oznacza pominięcie 26,7  proc. abonentów.

Przeprowadzona w siedmiu województwach kontrola wykazała, że zastępczy system nie gwarantuje straży pożarnej i policji niezawodnego dostępu do sieci operatorów telekomunikacyjnych oraz szybkiego uzyskiwania od nich dokładnych informacji.

W sieci Play jedynie 20 proc. wywołań numeru 112 zakończyło się uzyskaniem od operatora informacji o lokalizacji osoby potrzebującej pomocy. W sieciach Orange i Plus dotyczyło to 60 proc. połączeń. Jeśli już udało się uzyskać informacje lokalizacyjne, to ze względu na ich niedokładność nie były one w pełni przydatne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH