Na Mazowszu zainaugurowano program edukacyjny dla młodzieży ponadgimnazjalnej pod hasłem

- Szkoły wytypują nauczycieli, którzy zostaną wyszkoleni przez specjalistów m.in. z Centrum Onkologii w Warszawie. Później chcemy, żeby w kaźdym powiecie był specjalista ginekolog przeprowadzający takie szkolenia – mówił dr Piotr Bobkiewicz, Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Centrum Onkologii w Warszawie, jeden z pomysłodawców akcji.

Przeszkoleni nauczyciele, będą prowadzić lekcje na temat profilaktyki raka szyjki macicy.

- Istotnym elementem programu na terenie Mazowsza będzie sprawdzenie jaką wiedzę miała młodzież przed rozpoczęciem zajęć, a jaką po ich zakończeniu. Następnie program będzie wprowadzany na terenie całego kraju – mówił dr Bobkiewicz.

W ramach programu pod adresem www. pierwszykrok.edu.pl uruchomiono też stronę internetową dla młodzieży za pośrednictwem której można dowiedzieć się m.in. jak zapobiegać zakażeniu wirusem HPV.

Organizatorzy programu „Wybierz Życie - Pierwszy Krok”, chcą dzięki swoim działaniom zmniejszyć ilość występowania i umieralności na raka szyjki macicy, zwiększyć poziom wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu, podnieść świadomość o czynnikach zwiększających ryzyko raka szyjki macicy (profilaktyka pierwotna i wtórna), motywować kobiety do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie, przygotować młodzież do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym oraz poinformować o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.

Program może być realizowany w ramach ścieżki edukacyjnej (międzyprzedmiotowej) – edukacja prozdrowotna oraz w trakcie lekcji przedmiotowych, takich jak biologia, wychowanie do życia w rodzinie i w czasie innych zajęć np. godziny wychowawczej. Poszczególni nauczyciele mogą włączyć treści programowe do swoich lekcji. Wsparcia w prowadzeniu programu udzielą specjaliści z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Realizatorami programu w szkole mogą być wychowawcy, nauczyciele i pielęgniarki. Szkoła może zaprosić również lokalnego eksperta, który w ramach prowadzonych zajęć poszerzy wiedzę uczniów.

Partnerami programu są m.in. Główny Inspektorat Sanitarny, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, Województwo Mazowieckie, Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH