Dzisiaj (28 października) w sejmowej Komisji Zdrowia pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Walki z Leukemią. Taki dzień byłby obchodzony 3 czerwca każdego roku.

Projekt zgłosił w maju br. klub Lewicy. Jak argumentują posłowie, dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych za ochronę zdrowia i życia ludzi chorych na leukemie oraz do podwyższenia świadomości społecznej w celu pomocy ludziom chorym na leukemię. Dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej oraz podniesienia wrażliwości społeczeństwa na rzecz działań służących wsparciu i ochronie życia. 

Leukemia (białaczka) jest chorobą nowotworową szpiku kostnego i krwi. Choroba polega na klonalnym, czyli wywodzącym się z pojedynczej komórki, rozroście danej linii komórkowej, najczęściej prekursorów prawidłowych komórek krwi.

Rozpoczyna się ich niekontrolowane namnażanie, a ponadto dochodzi do zaburzeń w ich zamieraniu (apoptozie) i stąd ich liczba w organizmie ciągle narasta. Chore komórki osiadają w narządach całego organizmu (wątroba, śledziona, węzły chłonne) powodując ich powiększanie, a następnie ich powolne uszkadzanie. W szpiku kostnym chore komórki wypierają komórki zdrowe, dlatego dochodzi do deficytów prawidłowych postaci, takich jak np. płytki krwi, erytrocyty, dojrzałe granulocyty.

W leczeniu choroby stosuje się leki cytostatyczne (chemioterapia), intreferon a, kortykosterydy, przeciwciała monoklonalne, radioterapię.

Często jedynym sposobem przedłużenia pacjentom życia i szansą na całkowite wyleczenie jest transplantacja szpiku kostnego. Ten sposób postępowania, który w pewnych przypadkach jest już standardem leczenia, dotyczy, oprócz przeszczepienia samego szpiku, także przeszczepiania macierzystych komórek krwiotwórczych izolowanych z krwi obwodowej i przeszczepiania komórek krwi łożyskowej (pępowinowej).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH