Będą zbierać krew dla Polski

8 maja ruszy kolejna edycja kampanii prozdrowotnej "Zbieramy krew dla Polski". W jej ramach odbywać się będą zbiórki krwi oraz akcje edukacyjne. Kampania potrwa do 26 września. Jest organizowana przez Grupę Muszkieterów oraz Polski Czerwony Krzyż.

Krew będzie można oddać w specjalnych ambulansach RCKiK, które pojawiać się będą na parkingach przy supermarketach Intermarché i Bricomarché w 128 miejscowościach w całej Polsce. Z kolei w 24 miastach zorganizowane zostaną kampanie edukacyjne, mające na celu zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia oraz promocji honorowego krwiodawstwa. W ramach kampanii odbędzie się łącznie 156 akcji, gdyż niektóre miejscowości ambulans odwiedzi dwukrotnie.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się z kolei od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, m.in. aspiryny. Aby móc oddać krew, trzeba również posiadać przy sobie dowód osobisty.

Ambulanse RCKiK zaopatrzone będą w specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi. Wszyscy, którzy zdecydują się na oddanie krwi, uzyskają bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Dodatkowo, wśród krwiodawców rozlosowane zostaną profesjonalne apteczki samochodowe.

Poborowi krwi towarzyszyć będą dodatkowe działania, których założeniem jest zwiększenie wiedzy Polaków nt. honorowego krwiodawstwa, udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Znajdą się wśród nich bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi, pokazy oraz nauka pierwszej pomocy, a także festyny i konkursy dla dzieci poświęcone honorowemu krwiodawstwu. Wszyscy chętni będą mogli również otrzymać materiały informacyjne oraz uzyskać bliższe informacje na temat honorowego krwiodawstwa w specjalnym punkcie "Zostań Krwiodawcą - Ratownikiem”.
 
W tym roku Grupa Muszkieterów oraz Polski Czerwony Krzyż organizują akcję honorowego krwiodawstwa już po raz szósty. Celem przewodnim "Zbieramy krew dla Polski” jest zwiększenie świadomości polskiego społeczeństwa na temat honorowego krwiodawstwa oraz zachęcenie Polaków do dzielenia się krwią. Od początku istnienia akcji, Grupie Muszkieterów oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi udało się zebrać blisko 7600 litrów krwi. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH