Będą protestować przeciwko niedofinansowaniu psychiatrii Środowisko pacjentów psychiatrycznych jakby niewidoczne? Fot. PTWP

W środę 21 czerwca śląskie środowisko psychiatryczne organizuje protest, którego celem jest zwrócenie uwagi niedofinansowania placówek psychiatrycznych na Śląsku.

Jak informuje śląski oddział Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z przedstawionego przez NFZ planu finansowego, wynika, że po raz kolejny nie przewiduje się żadnej podwyżki stawki w psychiatrii. 

Dlatego personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, terapeuci), a także rodziny pacjentów planują zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu chorych psychicznie.

Inicjatorzy protestu podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko dyrekcji placówek, gdzie leczeni są psychicznie chory.

Protest odbędzie się  21 czerwca na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Przypomnijmy, że wg opublikowanego w styczniu br. raportu NIK,  celów Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) nie zrealizowała ani administracja rządowa, ani samorządowa. Nie udało się ograniczyć występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego ani polepszyć jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi. Nie poprawiła się też dostępność świadczeń opieki psychiatrycznej.

W programie założono odejście od dominującego dotychczas modelu azylowego (izolacyjnego) postępowania z chorymi psychicznie na rzecz środowiskowego modelu psychiatrii, który jest bardziej przyjazny dla pacjentów i ich rodzin, łatwiej dostępny, skuteczniejszy oraz tańszy. Podstawą nowego modelu miały być Centra Zdrowia Psychicznego - te jednak nie powstały.

NIK zwracał uwagę, że za tworzenie Centrów Zdrowia Psychicznego miały być odpowiedzialne samorządy, ale nie otrzymały niezbędnego wsparcia (także finansowego).

NIK wskazuje i negatywnie ocenia nieosiągnięcie założonych celów i niezrealizowanie większości zadań zaplanowanych w NPOZP. Zwraca uwagę, że nie ograniczono występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, nie osiągnięto poprawy jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich oraz lepszej dostępności świadczeń opieki zdrowotnej w latach 2011-2015.

Program przewidywał m.in. działania mające ograniczyć problem samobójstw. Tymczasem w okresie jego realizacji nastąpił wzrost liczby prób samobójczych zakończonych zgonem o ponad 60 proc. - z 3839 w 2011 r. (pierwszy rok obowiązywania programu) do 6165 w 2014 r.

Jak wnioskował NIK, sposób organizacji opieki psychiatrycznej w Polsce, obok niskiego poziomu finansowania, stanowi główną barierę ograniczającą dostęp do świadczeń dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH